Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Już po raz drugi nasi czytelnicy mogli wziąć udział w warsztatach mody organizowanych przez Fotopolis.pl wspólnie z portalem o modzie i zakupach CoGdzieZaile.pl. W przeciwieństwie do innych warsztatów fotograficznych, które w dużej mierze sprowadzają się do wykładu, nasi uczestnicy mogą samodzielnie poznać zasady ustawiania świateł w studiu, wyboru planu czy pracy z modelką. Zdjęcia z sesji nie trafią do szuflady, ale najlepsze zostaną wykorzystane w artykule w serwisie internetowym CoGdzieZaile.pl, którego specjaliści przygotowali stylizację modelek. Jednym słowem - pełen profesjonalizm. Niestety, aby zapewnić odpowiedni komfort pracy tylko dziesięć osób spośród ponad setki nadesłanych zgłoszeń zostało zakwalifikowanych do udziału w warsztatach. Oceniając nadesłane portfolia staraliśmy się wyłowić osoby, które mają już za sobą pewne doświadczenia fotograficzne, a ich prace zdradzają potencjał dalszego rozwoju - już nie są zupełnymi amatorami, ale jeszcze się uczą.
Jednak zanim uczestnicy chwycili za aparaty, Marcin Suder - wykładowca Akademii Fotografii i zawodowy fotograf mody - zapoznał wybraną dziesiątkę z zasadami pracy w studiu począwszy od doboru oświetlenia, pracy ze światłomierzem a skończywszy na sposobach pracy z modelkami. W tym czasie stylistka z CoGdzieZaile.pl wraz z wizażystką i fryzjerem przygotowywali modelki do sesji zdjęciowej. Tematem sesji była moda vintage.
Następnym etapem było przygotowanie planów zdjęciowych, których tłem były interesujące wnętrza klubu Alchemia w Krakowie. Mimo, że większość uczestników miała już pewne doświadczenie z pracą w studiu, Marcin Suder służył radą przy ustawianiu lamp z jednej z najnowszych serii Profoto oraz przy doborze akcesoriów do nich. Nad prawidłową pracą lamp czuwali asystenci studia z Akademii Fotografii. Nieco wcześniej fotografujący mogli także wybrać sobie dodatkowe obiektywy spośród szkieł wypożyczonych przez Sigma Pro Centrum w Krakowie.
Potem podzieleni na dwie grupy uczestnicy mogli wreszcie fotografować. Mimo, że na każdym z planów z lamp mógł korzystać tylko jeden uczestnik na raz, inni często robili wprawki spoza planu - oczywiście nie przeszkadzając sobie nawzajem. To się nazywa głód fotografii!
Uczestnicy sesji, którzy czekali na swoją kolej lub właśnie skończyli fotografować mogli wydrukować wykonane już zdjęcia na drukarce fotograficznej udostępnionej przez HP. Był to również moment, żeby porozmawiać z innymi uczestnikami sesji, wymienić się informacjami o sprzęcie i adresami email. Większość jednak zostawała na planie zdjęciowym, żeby wysłuchać także uwag i wskazówek kierowanych do innych fotografujących.
Mimo, że sesja się przedłużyła, Marcin Suder znalazł jeszcze na koniec czas, żeby omówić z uczestnikami wykonane fotografie.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy wynieśli z naszych warsztatów wiele nowych umiejętności i doświadczeń. Dziękujemy za pomoc w realizacji warsztatów i sesji naszym partnerom: Akademii Fotografii, Profoto, Sigma Pro Centrum i HP. Wyniki sesji będzie można obejrzeć w artykule na serwisie o modzie i zakupach CoGdzieZaile.pl.