Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Rolety mogą posłużyć m.in. za tło fotograficzne, jak i modyfikator światła. Podpowiadamy, jak wykorzystać ich możliwości w praktyce.
Materiał partnera
Fotografia to zajęcie, którym hobbystycznie zajmuje się wiele Polek i Polaków. Często, szukają pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni do wykonywania półprofesjonalnych sesji fotograficznych. Oczywiście - jest to możliwe do wykonania we własnym miejscu zamieszkania. Poniżej dzielimy się kilkoma prostymi pomysłami polegającymi na zastosowaniu zwykłych rolet okiennych w kreatywny, nietypowy sposób.
Studio fotograficzne we własnym miejscu zamieszkania to marzenie wielu osób. Można wykorzystać je do wykonywania sesji portretowych, do fotografii artystycznej, a także - w realizacji bardziej kreatywnych i nietypowych projektów. Wbrew jednak pozorom, nie trzeba dysponować dużym nakładem środków pieniężnych, by je zorganizować.
Szczególnie jeśli poszukujemy pomysłów na zorganizowanie ciekawej scenografii. Wówczas, dobrym pomysłem jest wykorzystanie różnego typu tkanin szerokich rozmiarów. Świetnie sprawdzą się między innymi rolety. Mowa oczywiście o roletach wykonanych z elastycznych materiałów, które prezentują rozmaite wersje kolorystyczne. Pozwala nam to na eksperymentowanie z ich różnorakim oddziaływaniem.
Dużym ułatwieniem jest fakt, że wiele rolet (na przykład te dostępne w ofercie rollcenter.pl) można zamawiać na wymiar - czyli wybrać je dokładnie pod kątem naszych potrzeb „scenograficznych”.
Scenografię można uzupełnić, wybierając różne obiekty. Nie muszą to być przedmioty drogie, ale świetnie sprawdzą się obiekty stare, nietypowe lub o wyraźnych, ciekawych kształtach. Często, umieszczenie w kadrze jednej, odpowiednio dobranej rzeczy, może wystarczyć, by uzyskać ciekawy efekt artystyczny. Rolety pomogą w wyeksponowaniu ich konturów oraz nietypowych walorów.
Rolety z powodzeniem mogą zastępować zwykłe cykloramy - czyli zakrzywione u dołu, rozwijane tła. Pod tym względem, sprawdzają się nawet lepiej, ponieważ są bardziej wytrzymałe, tańsze oraz nie odkształcają się tak łatwo.
Istotna jest także faktura rolet - czyli ich chropowata powierzchnia. Oświetlona pod odpowiednim kątem roleta, może prezentować odmienne - jaśniejsze lub ciemniejsze - odcienie. Daje nam to większe możliwości w eksperymentowaniu z ustawieniem światła.
Zakup lampy błyskowej to wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych. Znajdziemy co prawda tańsze wersje lamp, niemniej - warto pamiętać, że liczy się przede wszystkim jakość. Niektóre spośród dostępnych są dedykowane specjalnie do domowego studio fotograficznego - są to lampy niedużych rozmiarów, które można składać i przechowywać w szafie.
Światło naturalne, wpadające przez okno nie jest wystarczające i często wymaga po prostu przysłonięcia. W tym celu warto wyposażyć okna w specjalne rolety - zwłaszcza rolety zaciemniające podgumowane, które pozwalają nam na całkowitą izolację od warunków panujących na zewnątrz. Dla osób, którym zależy jedynie na częściowej regulacji poziomu nasłonecznienia – polecamy rolety dzień i noc, których ustawieniem można precyzyjnie regulować.
Rolety to też ciekawy sposób na filtrowanie światła, które oświetli fotografowane osoby lub obiekty. Za pomocą rolet o intensywnych barwach możemy wytworzyć nietypową atmosferę, odpowiednio rozpraszając światło, rozmiękczając je lub zmieniając jego barwę.