Podróż do galaktyki „trójkąta ekspozycji“, czyli jak na przykładzie Star Wars Lego wytłumaczyć czym jest przysłona, czas naświetlania i ISO

Autor: Michał Chrzanowski

6 Sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Aaron Nace z popularnego kanału Phlearn powraca z kolejną serią tutoriali. Tym razem jednak skierował ją do osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z fotografią, którzy nie wiedzą jeszcze nic (lub wiedzą bardzo mało) o zależnościach między przysłoną, czasem naświetlania a czułością matrycy.

Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu nauka fotografii od podstaw była rzeczą skomplikowaną. Dostęp do wartościowych materiałów był ograniczony, przez co najpopularniejszą metodą była metoda „prób i błędów“. I o ile w pewnym sensie nauka na własnych potknięciach może być skuteczna, o tyle na pewno zajmuje więcej czasu niż nauka od osób znacznie bardziej od nas doświadczonych.

Nie da się zrozumieć fotografii bez wcześniejszego opanowana zależności pomiędzy wartością przysłony, czasem naświetlania a czułością matrycy. To jest „trójkąt ekzpozycji“, czyli podstawa i najważniejszy punkt wyjścia do świadomego zrozumienia aparatu. W swoim najnowszym wideoporadniku Aaron Nace, fotograf, retuszer i prowadzący kanał Phlearn, w przystępny sposób, na przykładzie modeli Star Wars Lego, wyjaśnia zależności pomiędzy tymi trzema wartościami.

Przysłona

Czułość matrycy

Czas naświetlania

 

- Poznaj podstawy przysłony, aby skupić się na całym obiekcie lub uzyskać kremowy efekt bokeh! Poznaj podstawy ISO, aby uzyskać odpowiednią ekspozycję i zmniejszyć szum! Poznaj podstawy czasu otwarcia migawki, aby zamrozić czas lub uchwycić dynamiczny ruch - zachęca Aaron Nace.

Aaron Nace od 2011 roku na Youtube prowadzi kanał o nazwie Phlearn, gdzie udostępnił już ponad 600 wideoporadników, które dokładnie pokazują między innymi możliwości Photoshopa i Lightrooma, dostarczają inspiracji oraz podstawowych wskazówek ułatwiających fotografowanie czy też edycję zdjęć. Oczywiście wszystkie udostępnione filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinny być zrozumiałe dla wszystkich.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17