PRL w fotografiach

Autor: Marta Majewska

10 Maj 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
Nakładem wydawnictwa PAP ukazały się dwa ciekawe albumy obrazujące peerelowską rzeczywistość z diametralnie różnych stron: Taka była Polska i Zakazane zdjęcia

Dwa albumy wydane przez Wydawnictwo PAP obrazują realia Polski Ludowej w sposób zupełnie różny. Stanowią dokumentację rzeczywistości PRL, zarówno tej, którą pokazywano wówczas w mediach, jak i tej, której cenzura nie wypuszczała poza pańswtowe archiwa.

Okładki albumów "Zakazane zdjęcia" i "Taka była Polska"

Fotografie w albumie Taka była Polska ilustrują życie codzienne Polaków w latach 1948-89. Budowa Kombinatu Nowej Huty, nowe modele "syrenki", wiejska szkoła, jarmarki w małych miasteczkach, życie ulicy warszawskiej, oczywiście moda, zarówno codzienna jak i ta na eleganckich wybiegach, sport, nowe zdobycze socjalizmu, ale także to co pozostało po przedwojennej Polsce - to tylko niektóre motywy pojawiające się na zdjęciach.

Sklep mięsny, Warszawa 1982, fot. Chris Niedenthal

Drugi album Zakazane zdjęcia pokazuje rzeczywistość PRL od strony politycznej. Fotografie pochodzą z zamkniętego przez długie lata "drugiego archiwum" dawnej Centralnej Agencji Fotograficznej i pokazują wszystko to, co mogło ośmieszyć lub skompromitować władzę w oczach opinii społecznej. Wycofane z publicznego obiegu zdjęcia śmieszą i przerażają jednocześnie. Pojawia się też refleksja, czy ten album nie powinien nosić tytułu książki, omówionej na początku, bo ironicznie można stwierdzić, że właśnie taka była Polska.

Czerwiec 1956 roku. Ostrzelany portret Bolesława Bieruta w jednym z gabinetów w gmachu Urzędu ds. Bezpieczeństwa Państwa w Poznaniu. (Fotografia z tzw. Archiwum II, do którego nie mieli dostępu nawet autorzy zdjęć)

PAP - Wojciech Kondracki (archiwum d. Centralnej Agencji Fotograficznej.) ]

Fotografie, które znalazły się w obu albumach można było oglądać ponad dwa lata temu w Zachęcie. Wystawa Zakazane zdjęcia trwała od 13 grudnia 1999 do 10 stycznia 2000. Zaraz po niej można było oglądać Taka była Polska, bo od 14 stycznia do 27 lutego 2000. Wydaje się, że zestawienie i kolejność wystaw nie była przypadkowa i warto również oba albumy obejrzeć w podobnej konfiguracji.

Więcej zdjęć z albumu i informacji o wystawach w Zachęcie oraz o publikacjach na stronie Wydawnictwa PAP. Można tam również nabyć obie publikacje. Cena albumów: 50 zł każdy

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły