Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dwa albumy wydane przez Wydawnictwo PAP obrazują realia Polski Ludowej w sposób zupełnie różny. Stanowią dokumentację rzeczywistości PRL, zarówno tej, którą pokazywano wówczas w mediach, jak i tej, której cenzura nie wypuszczała poza pańswtowe archiwa.
Fotografie w albumie Taka była Polska ilustrują życie codzienne Polaków w latach 1948-89. Budowa Kombinatu Nowej Huty, nowe modele "syrenki", wiejska szkoła, jarmarki w małych miasteczkach, życie ulicy warszawskiej, oczywiście moda, zarówno codzienna jak i ta na eleganckich wybiegach, sport, nowe zdobycze socjalizmu, ale także to co pozostało po przedwojennej Polsce - to tylko niektóre motywy pojawiające się na zdjęciach.
Drugi album Zakazane zdjęcia pokazuje rzeczywistość PRL od strony politycznej. Fotografie pochodzą z zamkniętego przez długie lata "drugiego archiwum" dawnej Centralnej Agencji Fotograficznej i pokazują wszystko to, co mogło ośmieszyć lub skompromitować władzę w oczach opinii społecznej. Wycofane z publicznego obiegu zdjęcia śmieszą i przerażają jednocześnie. Pojawia się też refleksja, czy ten album nie powinien nosić tytułu książki, omówionej na początku, bo ironicznie można stwierdzić, że właśnie taka była Polska.
PAP - Wojciech Kondracki (archiwum d. Centralnej Agencji Fotograficznej.) ]
Fotografie, które znalazły się w obu albumach można było oglądać ponad dwa lata temu w Zachęcie. Wystawa Zakazane zdjęcia trwała od 13 grudnia 1999 do 10 stycznia 2000. Zaraz po niej można było oglądać Taka była Polska, bo od 14 stycznia do 27 lutego 2000. Wydaje się, że zestawienie i kolejność wystaw nie była przypadkowa i warto również oba albumy obejrzeć w podobnej konfiguracji.
Więcej zdjęć z albumu i informacji o wystawach w Zachęcie oraz o publikacjach na stronie Wydawnictwa PAP. Można tam również nabyć obie publikacje. Cena albumów: 50 zł każdy