Spotkanie z Pawłem Pierścińskim w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Październik 2012
Artykuł na: 2-3 minuty
Grupa fotograficzna Fotobzik wraz z mecenasem spotkania Akademią Nikona i Szerokim Kadrem serdecznie zapraszają na spotkanie z twórcą Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Pawłem Pierścińskim, które odbędzie się 24 października o godz. 18:00 w Kompany w Krakowie.
fot. Paweł Pierściński

Paweł PIerściński. Urodzony w 1938 roku w Kielcach fotografuje od 1952 roku, jest autorem ponad 200 wystaw indywidualnych w Polsce, wydał kilkanaście albumów autorskich. Za twórczość fotograficzną oraz działalność społeczną otrzymał m

m. in. Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz honorowe odznaczenia Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej.

Dzieło sztuki fotograficznej powinno być jak kobieta: piękne, mądre i interesujące - twierdzi krytyk i teoretyk fotografii, honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Pierściński jest mentorem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu (od 1955 roku). Założeniem działań fotograficznych tej grupy była dokumentacja unikalnego kieleckiego krajobrazu, w którym pejzaż najstarszych gór w Polsce (Góry Świętokrzyskie) miesza się z ingerencją człowieka.

Wypracował normę estetycznego patrzenia i fotografowania pejzażu rolniczego jako struktury matematyczno-geometrycznej złożonej z niewielkich form poletek zawieszonych w przestrzeni krajobrazu tworzących charakterystyczną szachownicę, z wyraźnym rysunkiem miedz i urozmaiconymi strukturami upraw.

Fotografie Pawła Pierścińskiego były wielokrotnie publikowane w almanachach światowej fotografii (np. "Photography Year Book", "Photographis", "Fotojahrbuch International", "Almanach FIAP") oraz w fachowej prasie fotograficznej w wielu krajach. Opublikował również ponad 500 tekstów, opracowań krytycznych oraz recenzji i wstępów do katalogów wystaw. W roku 2004 ukazała się antologia tekstów autorskich opublikowanych w latach 1975-2004 pt. "Czas krajobrazu". Prace artysty można znaleźć w kolekcjach prywatnych oraz zbiorach muzealnych wielu krajów np. we Francuskim Muzeum Fotografii w Bievres, w Muzeum Sztuki Współczesnej im. A. Puszkina w Moskwie, a także w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Spotkanie z Pawłem Pierścińskim
Termin: 24.10.2012, godz. 18:00

Kompany
ul. Berka Joselewicza 21
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły