Twoja Klisza z Powstania 2012

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w 6. edycji fotograficznej gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania", która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się w sobotę, 4 sierpnia o godz. 12:00 na warszawskiej Woli. Wskazówka, gdzie jest dokładne miejsce startu zostanie udostępniona graczom, którzy zarejestrują się na stronie Kliszy.

Twoja Klisza z Powstania to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się historią, fotografują i mają w sobie zmysł odkrywcy. W tym roku jej organizatorzy postanowili ukazać, jak rozmaite były postacie, jak odmienne były twarze kobiet i w jakich sytuacjach, w którym momencie swojej walki uchwycone zostały "Morowe panny", które są jedną z myśli przewodnich tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażemy, jak różne role odgrywały i ważne funkcje pełniły kobiety-żołnierze, kucharki, sanitariuszki, łączniczki, matki i babcie, siostry i żony, narzeczone i wdowy. "Morowe panny" to kobiety walczące o wodę, odgruzowujące zasypanych, zdobywające ziarno na zupę pod ostrzałem, mleko dla dzieci, opatrujące i przenoszące rannych z barykad, produkujące granaty, a także walczące z bronią w ręku. Podczas tegorocznej edycji "Twoja Klisza z Powstania" uczestnicy projektu będą poszukiwali kobiet i śledzili ich losy na terenie Woli - dzielnicy najbardziej doświadczonej przez niemiecki terror i zbrodnie ludobójstwa.

Tym razem zamiast fotografii, jako inspiracje, posłużyły stop-klatki z komiksów o Powstaniu 1944 roku, zwłaszcza z tomu "Morowe panny". Dzięki fotografii i klatce z komiksu jesteśmy w stanie ulec złudzeniu, że przedstawiony obiekt jest żywy - czasem bardziej realny niż sceneria wokół nas. Gra "Twoja Klisza z Powstania" jest zaproszeniem do wkroczenia w takie zatrzymane obrazy, uchwycone przez artystów plastyków, inspirowane autentycznymi historiami zapisanymi w wywiadach dla Archiwum Historii Mówionej. To zaproszenie do wejścia w stop-klatki, w których wykreujemy dla Was iluzję uczestnictwa w tamtych ważnych wydarzeniach, gdzie "Morowe panny" będą nie mniej realne niż wy sami. Tym razem, jak co roku scenariusz gry jest inny, jednak główne założenia akcji pozostają niezmienne, a to, co zdarzy się w trakcie "Twojej Kliszy z Powstania", zależy od samych uczestników i ich umiejętności.

Celem gry jest pokonanie trasy oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej wydarzeń i przesłanie zdjęć przez portal www.tvnwarszawa.pl. Wśród zdjęć nadesłanych przez uczestników nagrodzone zostaną przez jury prace w konkursie na najlepszą "kliszę" z Powstania Warszawskiego. Finał konkursu odbędzie się na jesieni. Podczas finału gry, 4 sierpnia odbędzie się losowanie cennych nagród pośród uczestników, którzy rozszyfrują wszystkie zagadki - przewidziana jest też nagroda dla najszybszego spośród nich.

Warunki uczestnictwa w grze: i akceptacja regulaminu gry (liczba miejsc ograniczona!);

odgadnięcie miejsca startu gry - zagadka zostanie przesłana mailem do osób zarejestrowanych na grę;

posiadanie aparatu fotograficznego (nawet w telefonie komórkowym)]Szczegóły na stronie: www.klisza.1944.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
11
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)