Twoja Klisza z Powstania 2012

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Sierpień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do udziału w 6. edycji fotograficznej gry miejskiej "Twoja Klisza z Powstania", która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się w sobotę, 4 sierpnia o godz. 12:00 na warszawskiej Woli. Wskazówka, gdzie jest dokładne miejsce startu zostanie udostępniona graczom, którzy zarejestrują się na stronie Kliszy.

Twoja Klisza z Powstania to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się historią, fotografują i mają w sobie zmysł odkrywcy. W tym roku jej organizatorzy postanowili ukazać, jak rozmaite były postacie, jak odmienne były twarze kobiet i w jakich sytuacjach, w którym momencie swojej walki uchwycone zostały "Morowe panny", które są jedną z myśli przewodnich tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażemy, jak różne role odgrywały i ważne funkcje pełniły kobiety-żołnierze, kucharki, sanitariuszki, łączniczki, matki i babcie, siostry i żony, narzeczone i wdowy. "Morowe panny" to kobiety walczące o wodę, odgruzowujące zasypanych, zdobywające ziarno na zupę pod ostrzałem, mleko dla dzieci, opatrujące i przenoszące rannych z barykad, produkujące granaty, a także walczące z bronią w ręku. Podczas tegorocznej edycji "Twoja Klisza z Powstania" uczestnicy projektu będą poszukiwali kobiet i śledzili ich losy na terenie Woli - dzielnicy najbardziej doświadczonej przez niemiecki terror i zbrodnie ludobójstwa.

Tym razem zamiast fotografii, jako inspiracje, posłużyły stop-klatki z komiksów o Powstaniu 1944 roku, zwłaszcza z tomu "Morowe panny". Dzięki fotografii i klatce z komiksu jesteśmy w stanie ulec złudzeniu, że przedstawiony obiekt jest żywy - czasem bardziej realny niż sceneria wokół nas. Gra "Twoja Klisza z Powstania" jest zaproszeniem do wkroczenia w takie zatrzymane obrazy, uchwycone przez artystów plastyków, inspirowane autentycznymi historiami zapisanymi w wywiadach dla Archiwum Historii Mówionej. To zaproszenie do wejścia w stop-klatki, w których wykreujemy dla Was iluzję uczestnictwa w tamtych ważnych wydarzeniach, gdzie "Morowe panny" będą nie mniej realne niż wy sami. Tym razem, jak co roku scenariusz gry jest inny, jednak główne założenia akcji pozostają niezmienne, a to, co zdarzy się w trakcie "Twojej Kliszy z Powstania", zależy od samych uczestników i ich umiejętności.

Celem gry jest pokonanie trasy oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej wydarzeń i przesłanie zdjęć przez portal www.tvnwarszawa.pl. Wśród zdjęć nadesłanych przez uczestników nagrodzone zostaną przez jury prace w konkursie na najlepszą "kliszę" z Powstania Warszawskiego. Finał konkursu odbędzie się na jesieni. Podczas finału gry, 4 sierpnia odbędzie się losowanie cennych nagród pośród uczestników, którzy rozszyfrują wszystkie zagadki - przewidziana jest też nagroda dla najszybszego spośród nich.

Warunki uczestnictwa w grze: i akceptacja regulaminu gry (liczba miejsc ograniczona!);

odgadnięcie miejsca startu gry - zagadka zostanie przesłana mailem do osób zarejestrowanych na grę;

posiadanie aparatu fotograficznego (nawet w telefonie komórkowym)]Szczegóły na stronie: www.klisza.1944.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)