Fomei Panther PRO - studio fotograficzne w plenerze cz. 3

Autor: Marcin Falana

20 Kwiecień 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Przedstawiamy trzeci artykuł poświęcony oświetleniu studyjnemu w plenerze. Tym razem przyjrzymy się generatorowi bateryjnemu Panther Pro, który oferuje dwie główki sterowane niezależnie oraz maksymalną energię błysku wynoszącą 800 Ws.

Panther PRO to bateryjny generator dla wymagających użytkowników. Można do niego podłączyć dwie niezależnie sterowane główki, które podłączone jednocześnie oferują energię błysku do 400 Ws każda. Jedna główka może osiągnąć nawet 800 Ws, więc trudno narzekać na brak mocy. Energię błysku możemy regulować w zakresie 5 przysłon. Czas błysku to 1/1700 s.

Generator waży 7 kg, natomiast głowica nieco ponad 2 kg. Panther PRO na jednym ładowaniu pozwala na wykonanie około 130 błysków przy energii 800 Ws. Oczywiście liczba błysków zwiększa się, gdy nie korzystamy z pełnej mocy generatora. Główki są wyposażone w światło pilotujące LED 10W. Generator oferuje także wymienną baterię i wbudowane bezprzewodowe wyzwalanie błysku.

Tym razem przy wykorzystaniu oświetlenia studyjnego w postaci generatora Panther Pro postanowiliśmy zamrozić ruch oraz wykonać kilka zdjęć lifestyle'owych w klimacie deskorolkowym. W tym celu wybraliśmy się na przejście pod mostem Poniatowskiego, które jest miejscem kultowym dla tego rodzaju kultury.

Oczywiście, jak zawsze w takich lokacjach, trudno o prąd, a w tym przypadku nie możemy nawet skorzystać z blendy ponieważ nie ma czego odbijać, przejście jest oświetlone bladymi lampami i to wszystko. Niezależnie od pory dnia oświetlenie jest na podobnym poziomie więc w świetle zastanym trudno byłoby zamrozić ruch. Poza tym jest to miejsce publiczne, po którym ciągle poruszają się ludzie więc musimy się dostosować do ruchu miejskiego.



Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.

Skorzystaliśmy z generatora bateryjnego Panther PRO, softboxu i dwóch statywów. Cały zestaw zgrabnie ustawiliśmy pod ścianą, żeby nie przeszkadzał i nie kusił przechodniów. Nasz bohater będzie przeskakiwał przez deskorolkę ustawioną na schodach. Postać wyświecimy softboxem z tyłu natomiast skorzystamy z drugiej główki wyposażonej w garnek. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy miękkie światło na postaci i ostrą kontrę, która powinna dać wyraźny cień na ścianie.

1/250 s, f/5.6, ISO 400, ogniskowa: 24 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)
1/250 s, f/6.3, ISO 400, ogniskowa: 32 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki)

Atrakcyjne wyniki pracy z generatorem Panther PRO zachęciły nas do jeszcze jednego pleneru fotograficznego. Tym razem wybraliśmy się w nadwiślańskie szuwary w okolicach Trasy Siekierkowskiej. Oczywiście w takiej lokalizacji nie ma mowy o gniazdku z prądem. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawszych zdjęć, do wykonania których posłużyły nam dwie główki.

1/125 s, f/5.6, ISO 100
1/100 s, f/4.0, ISO 100
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
12
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)