"Street Photography Now": Bruce Gilden - spotkanie i warsztaty

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Grudzień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Kolejnym gościem wystawy "Street Photography Now" będzie Bruce Gilden. W piątek, 13 stycznia czeka nas spotkanie z fotografem agencji Magnum, a w weekend 14-15 stycznia - warsztaty. Na spotkanie wstęp jest wolny, a na płatne warsztaty obowiązują zapisy.
Fot. Bruce Gilden, HAITI. Port-au-Prince. 2011. Obok przystanku na Rue Dessalines. Dzięki uprzejmości autora / Magnum Photos

Spotkanie autorskie Bruce Gilden
13 stycznia, godz. 18:00

Spotkanie w języku angielskim będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny!

Warsztaty: Bruce Gilden "Street Smart"
Termin: 14-15 stycznia, godz. 8:00-18:00

Grupa zamknięta, informacje i zapisy: info@fundacjadoc.org

Warsztaty są płatne, obowiązują na nie zapisy.

Warsztat w języku angielskim, bez tłumaczenia!

Warsztat trwa dwa dni, razem 20 godzin.

Spotkanie realizowane dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Pierwsze zadanie: (PRZED WARSZTATEM!)

Zrób dwie rolki filmu w miejscu Ci znanym, gdzieś gdzie dobrze i komfortowo się czujesz, następnie kolejne 2 rolki zrób w miejscu ci nie znanym lub w "nowej" sytuacji.

Podczas warsztatów:

  • Bruce Gilden przenosi na warsztat jego własny unikalny styl fotografowania na ulicy, który wypracowuje od ponad 25 lat główne w Nowym Jorku, którym posługuje się również na ulicach w innych miastach w Stanach i na świecie.
  • W trakcie zajęć z uczestnikami nauczy ich jak poprawić swoje zdjęcia uliczne, poprzez zidentyfikowanie "stylu" pracy w fotografii ulicznej każdego studenta, wreszcie pomoże znaleźć "street smart" - "uliczny spryt" - czyli pewną wrażliwość konieczną do wykonania pracy w każdych warunkach - umiejętność znalezienia się w centrum zdarzeń i nie rzucania się w oczy.
  • Oprócz efektów pracy zadanej, na warsztat przynieście swoje najlepsze zdjęcia, które najlepiej pokazują wasz styl pracy (NIE muszą to być zdjęcia uliczne!).
  • Gilden przejrzy portfolio uczestników a następnie skontroluje efekt zadania przed-warsztatowego a także prac tworzonych podczas zajęć.
  • Gilden spędzi kilka sesji pracując z uczestnikami zajęć na ulicy. W ich trakcie odbędą się dyskusje nad technicznymi aspektami oraz demonstracja pracy z lampą błyskową w połączeniu z zastanym światłem.
  • Gilden przedstawi także swoją pracę czyli efekt ponad 25 lat robienia zdjęć na ulicach.
Fot. Bruce Gilden JAPONIA. Asakusa. 1998. George ABE, z prawej były członek Yakuzy oraz znany pisarz. Yakuza wzoruje się na stylu amerykańskich gangsterów z lat 1950tych / dzięki uprzejmości autora / Magnum Photos

Bruce Gilden (ur. 1946, Nowy Jork)

Wychował się na Brooklynie. Uczęszczał do Penn State University, gdzie przez pewien czas studiował socjologię. W 1968 roku, po obejrzeniu filmu Michelangelo Antonioniego Powiększenie, kupił swój pierwszy aparat. Pomimo że uczęszczał na wieczorowy kurs do School of Visual Arts w Nowym Jorku, praktycznie jest fotograficznym samoukiem.

Jako dziecko Gilden spędzał godziny w oknie sypialni, obserwując ulicę przebiegającą pod jego oknami. Jego fascynacje życiem ulicznym doprowadziły go do pierwszych długoterminowych prywatnych projektów fotograficznych, które realizuje od 1981 roku, m.in. na Coney Island, podczas Mardi Gras w Nowym Orleanie. Swoje zdjęcia publikuje w albumach autorskich: "A Beautiful Catastrophe" 2005, "Coney Island" 2002, "Facing New York" 1992.

Gilden, który wykonywał projekty fotograficzne w takich miejscach jak Nowy Jork, Haiti, Francja, Irlandia, Indie czy Japonia. Zaczął wystawiać swoje zdjęcia w 1971 i do tej pory wystawiane one były w wielu miejscach na świecie. Mocne, dynamiczne formy są charakterystycznymi cechami jego zdjęć.

Gilden otrzymał wiele nagród za swoją pracę, wliczając w to trzy nagrody National Endowment for the Arts (1980, 1984 i 1992), Villa Medicis Hors les Murs (1995), New York State Foundation forthe Arts Grant (1979, 1992 i 2000), European Award for Photography (1996) oraz Japan Foundation Fellowship (1999).

Bruce Gilden w 1998 roku dołączył do prestiżowej Agencji Magnum. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "Street Photography Now".

Szczegóły możecie śledzić na bieżąco na stronie Fundacji .DOC oraz na https://www.facebook.com/fundacjadoc.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)