Chcesz wykonywać spektakularne zdjęcia o długim czasie ekspozycji? Ten film podpowie, jak robić to dobrze

Autor: Michał Chrzanowski

1 Marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Andy Mumford powraca z kolejnym inspirującym poradnikiem. W swoim najnowszym filmie prezentuje mnóstwo przydatnych wskazówek i podpowiada, jak owocnie zacząć swoją przygodę z dłuższą ekspozycją.

Na zdjęciach wykonanych przy długich czasach otwarcia migawki jest coś kojącego, magicznego i pięknego. Jednak w jaki sposób skutecznie wykorzystać tę technikę, by wzburzone morze zamienić w gładką taflę wody, czy też wydobyć subtelne promienie zachodzącego słońca?

Aby uzyskać takie efekty zwykłe eksperymentowanie z dłuższym czasem naświetlania może po prostu nie wystarczyć - o czym zresztą przekonuje z swoim najnowszym filmie Andy Mumford, uznany fotograf przyrody i krajobrazu. W niespełna 8-minutowym wideoporadniku dzieli się wieloma przydatnymi radami: od niezbędnego sprzętu, przez ustawienia aparatu, a na wskazówkach dotyczących kompozycji skończywszy.

Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie i baw się fotografią

Co oczywiste, Andy Mumford podkreśla rolę sprzętu. I o ile zdjęcia o długiej ekspozycji możemy wykonać niemal każdym nieco bardziej zaawansowanym aparatem, to nie możemy zapomnieć o kluczowych akcesoriach, dzięki którym osiągniemy jak najlepsze efekty podczas fotografowania z kilkusekundowymi czasami otwarcia migawki. W tym celu potrzebować będziemy stabilnego statywu, dzięki któremu unikniemy nawet najmniejszych ruchów aparatu. Trzeba również pamiętać o jego zdalnym wyzwoleniu, a także o filtrach szarych jeszcze bardziej wydłużających czasy naświetlania.

Podczas komponowania zdjęcia musimy także sprawdź krawędzie i skraj kadru, by nie znajdowały się tam żadne rozpraszające naszą uwagę elementy, które po prostu mogą zniweczyć naszą wcześniej zaplanowaną kompozycję. Jeśli chodzi o ustawienia aparatu, to musimy pracować w trybie manualnym - tylko tak będziemy mieć pełną kontrolę nad ekspozycją. Najlepiej jest ustawić ISO 100 oraz przysłonę pomiędzy f/8 a f/16, co zagwarantuje nam dużą głębię ostrości oraz bardziej wyraźne zdjęcia. Na koniec dopiero można dostosować czas otwarcia migawki - uwzględniając przy tym intensywność i rodzaj światła oraz moc używanego filtra ND.

Te wszystkie porady są zaledwie podstawowymi wskazówkami, ale z pewnością wystarczą, abyś mógł iść w plener i wykonać wspaniałe zdjęcia o długich ekspozycjach. Więcej ciekawych filmów oraz tutoriali znajdziecie na kanale Andego Mumforda.

zdjęcie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Tutoriale
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Jak zmienić kolor dowolnej rzeczy w Photoshopie - najwygodniejszy sposób (2021)
Dowiedz się jak łatwo i skutecznie zmienić kolor produktów, ubrań i innych rzeczy w programie Adobe Photoshop.
10
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Jak w Photoshopie odtworzyć efekt użycia kolorowych filtrów żelowych?
Tworzenie w Photoshopie efektów świetlnych nie należy do najprostszych, szczególnie w edycji portretu. Unmesh z PiXimperfect w swoim tutorialu w przejrzysty sposób pokazuje jak do zdjęcia...
0
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Photoshop - usuń niechciane obiekty z tekstur w perspektywie
Choć usuwanie obiektów ze zdjęć w Photoshopie nie należy do bardzo trudnych, niektóre przypadki potrafią spędzić sen z powiek. Na szczęście prawie nigdy nie okaże się...
14
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj