Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
4. Jakość druku
Wydruki na drukarce Epson Expression Premium XP-700 wykonywaliśmy na dwóch rodzajach papierów: Epson Photo Quality Ink Jet Paper (matowy) i Epson Photo Paper (błysk). Efekty uzyskane na obu podłożach były bardzo dobre. Odbitki na papierze błyszczącym charakteryzowały się większym nasyceniem barw i głębszymi czerniami. Najjaśniejsze światła wyglądały naturalniej na papierze o podłożu matowym.
Podobały nam się również czarno-białe wydruki. Przejścia tonalne wyglądały naturalnie. Odwzorowanie szczegółów stało na dobrym poziomie. W tym przypadku pojawiała się jednak nieprzyjemna dominanta barwna.
Poniżej prezentujemy pliki oraz skany wydruków. Przypominamy, że mają one jedynie charakter poglądowy (podobnie jak skany procedury testowej).
Należy pamiętać o tym, że najlepszą jakość druku uzyskamy korzystając z oryginalnych papierów i butelek z atramentem Epsona. Zalecane jest również korzystanie z profili kolorystycznych.
Oprócz własnych obserwacji jakości wydruków poddaliśmy urządzenie standardowej procedurze testowej, której celem było sprawdzenie jakości i trwałości wydruków. Procedurę testową wykonaliśmy na papierze Epson Photo Quality Ink Jet Paper.
Epson Expression Premium XP-700 bardzo dobrze wypadł w części poświęconej odporności druku na wilgoć. Wykonane próby pokazały, że tusz schnie szybko i nie rozmazuje się. Nawet zadrukowana czernią kartka A4 nie marszczyła się po upływie niecałej minuty. Odciski palców na świeżych wydrukach są praktycznie niewidoczne. Tekst można spokojnie zaznaczać kolorowym markerem, bez obawy, że rozmyje się. Drobne zastrzeżenia można mieć do czarnych powierzchni, które mogą rozmazywać się zaraz po wyjściu papieru z drukarki, kiedy potraktujemy go gumką bądź palcem.
Następną rzeczą, którą sprawdziliśmy była reprodukcja przejść tonalnych w kolorze i czerni i bieli. W tej części XP-700 nie wypadł już tak dobrze. Największe problemy miał z oddaniem przejść tonalnych w ciemnych tonach szarości oraz jasnych zieleni oraz błękitów.
Z części poświęconej rozróżnianiu bliskich sobie barw urządzenie wyszło obronną ręką. Tylko w trzech przypadkach na dwanaście ich dostrzeżenie było trudne.
W przypadku gradientów liniowych problemy z rozróżnieniem najciemniejszych odcieni miały wszystkie barwy. Najjaśniejsze tony gubiły się tylko w kolorze żółtym.
Czarno-biały gradient radialny nie oferował płynnych i naturalnych przejść tonalnych.
Drukarka nie radzi sobie dobrze z reprodukcją najdrobniejszych szczegółów. Cienkie linie nie różnią się niczym między sobą. Sporym problemem był także banding widoczny na równo zadrukowanych powierzchniach.
Po przejściu całej procedury drukarka w Epsonie Expression Premium XP-700 otrzymała 60 punktów na 100 możliwych.