Jest nadzieja - podcast (Foto)festiwalowy

O poszukiwaniu nadziei, zaangażowanych artystach i aktywizowaniu odbiorców Monika Szewczyk-Wittek rozmawiam z Julią Klewaniec, Tomaszem Ferencem i Krzysztofem Candrowiczem.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

15 Czerwiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Jak rozumieć pojęcie fotografii zaangażowanej? O tym co współcześnie motywuje artystów i artystki do działania i sposobach dotarcia do publiczności. W najnowszym podcaście zapowiadamy Fotofestiwal w Łodzi, którego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Nadziei.

Do dyskusji zaprosiliśmy artystkę Julię Klewaniec, wykładowcę i autora tekstów Tomasza Ferenca oraz członka Kolektywu Fotofestiwalu w Łodzi Krzysztofa Candrowicza. 

Tomasz Ferenc

Profesor UŁ, kierownik Katedry Socjologii Sztuki w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Badawczo interesuje się antropologią i socjologią wizualną, studiami nad procesami migracyjnymi oraz biograficznie zorientowaną socjologią sztuki. Ostatnie publikacje: Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet (2020, z Karolem Jóźwiakiem i Andrzejem Różycki), Borderlands. Tensions on the External Borders of the European Union (2019, z Markiem Domańskim), redaktor tomu: Fotografia i szaleństwo (2017), współredaktor tomu Pomniki wojenne. Formy, miejsca, pamięć (2015). Członek rady naukowej i redaktor graficzny czasopisma „Władza Sądzenia.” Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i tygodnika „Polityka” w ramach akcji „Zostańcie z nami”, laureat nagrody im. Stanisława Ossowskiego przyznanej za książkę Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści (2004). Okazjonalnie aktywny jako kurator i współtwórca wystaw fotograficznych.

Julia Klewaniec

Fotografka i animatorka kultury. Absolwentka fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Współtwórczyni Fundacji Picture Doc. Od 2019 roku razem z zespołem Picture Doc zajmuje się organizacją wystaw i prezentacją młodych twórców_czyń w Pracowni Duży Pokój w Warszawie. Nominowana przez Fotofestiwal w Łodzi do Futures Talents 2022. Zwyciężczyni konkursu Talent Roku 2022 Pix.House. Projekt Cichy Rasizm (2022) zaprezentowała m.in. w Warszawie (Pracownia Duży Pokój, 2022), w Łodzi (Fotofestiwal 2022), Opolu (OFF, 2022), Bradze (ENCONTROS DA IMAGEM, Portugalia, 2022), Turynie (Camera Torino Centro Italiano per la Fotografia, Włochy, 2022), Bochni (Kowalsky Gallery, 2022), Kopenhadze (Copenhagen Photo Festival, Dania, 2023).

Krzysztof Candrowicz

Kurator, socjolog i aktywista. Współzałożyciel Fundacji Edukacji Wizualnej i członek kolektywu Fotofestiwalu w Łodzi. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Triennale Fotografii w Hamburgu (Niemcy), a od 2018 kurator i współpracownik Ci.CLO Porto Biennale (Portugalia). Krzysztof pracuje na arenie międzynarodowej jako kurator i wykładowca wizytujący w licznych organizacjach, muzeach, szkołach i na festiwalach w Europie. Poza sztukami wizualnymi, jego zainteresowania są zakorzenione w filozofii, naukach społecznych, antropologii i ekologii.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Kacperak, Siderski, Wdowicz-Wierzbowska: historie osobiste [PODCAST]
Co się stanie, gdy aparat obrócimy w swoją stronę? Jak opowiadać zdjęciami o stracie czy bolesnych procesach, które dzieją się za zamkniętymi drzwiami? O ważnych, ale też trudnych historiach...
9
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
O twórczej wolności. Bartek Wieczorek i Bart Pogoda [PODCAST]
Trochę o fotografii, dużo o byciu w podróży, a najwięcej o jeździe na rowerze. O ważnych momentach, wyzwaniach i współpracy rozmawiamy z fotografami Bartem Pogodą i Bartkiem Wieczorkiem.
20
„Forever mine” Anny Bedyńskiej, czyli jak Japonia każe rodzicom zapomnieć o swoich dzieciach [PODCAST]
„Forever mine” Anny Bedyńskiej, czyli jak Japonia każe rodzicom zapomnieć o swoich dzieciach...
Po rozwodzie tylko jeden rodzic ma prawo do opieki, drugi jest odsuwany od swojego dziecka na zawsze. Z laureatką World Press Photo rozmawiamy o wystawie i książce dotykającej tego problemu.
15
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)