Guy Archard "Almost" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

15 Październik 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
"Almost" to niezwykle starannie wydana publikacja, której autorem jest Guy Archard. Znajdziemy w niej poetyckie fotografie, których łącznikiem jest kruchość materii oraz tęsknota za upływającym czasem.

Publikacja Almost, której autorem jest Guy Archard zwraca na siebie uwagę już przy pierwszym kontakcie. Z przodu grubej płóciennej okładki wklejono zdjęcie doniczkowego kwiatka i umieszczono srebrzący się tytuł. Brąz zdjęcia harmonizuje z kolorem (również płóciennego) grzbietu książki. To starannie przygotowane wydawnictwo, w którym widać dbałość o najdrobniejszy nawet detal.

W środku znajdziemy nastrojowe, oniryczne zdjęcia wykonane w różnych technikach polaroidowych. W subtelnych obrazach dominują pastelowe, stonowane barwy. Przedstawiają one głównie martwe natury i portrety ludzi, o których nic nie wiemy. Część z nich jest bardziej realistyczna, inne zbliżają się do abstrakcji. To co je łączy to kruchość i ulotność, widoczna zarówno w fotografii kwiatów jak i kobiet.

Autor eksperymentuje z formą. Uwypukla błędy i pomyłki, które są nierozerwalnie związane z procesem powstawania fizycznego obrazu. Pragnie podkreślić materialność tych fotografii. Wiele ze zdjęć jest tak bardzo zniszczonych, że prawie nie rozpoznajemy motywu, który miał być ich tematem. Prawie. W tym słowie zawarty jest również brak i poczucie niedosytu.

To książka o niedoskonałości i rozkładzie, zarówno przedstawianych motywów, jak i samej materii fotograficznej, która bezlitośnie poddaje się działaniu czasu. To także intymny dialog syna z ojcem (autorem części zdjęć w książce jest Graham Archard). Czasem zwrot poezja obrazu bywa nadużywany, w przypadku "Almost" jest jednak jak najbardziej uzasadniony.

Guy ArchardAlmost

Twarda oprawa
Format: 20x25cm
48 stron
40 zdjęć
Bemojake 2013

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Jeden, aby rządzić wszystkimi? Plecaki Peak Design Outdoor w praktyce
Plecaki Peak Design Outdoor mają być doskonałą propozycją na terenowe wycieczki z aparatem. O tym, co mają do zaoferowania opowiada fotograf i podróżnik Przemek Jakubczyk.
28
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj