"Fotografia cyfrowa. Praktyczny przewodnik"

Autor: Marta Majewska

12 Listopad 2003
Artykuł na: 6-9 minut

Przedstawiamy recenzję książki "Aparaty cyfrowe. Praktyczny przewodnik", wydanej przez wydawnictwo Helion w listopadzie 2002 roku. Licząca sobie ponad 330 stron publikacja to napisany przystępnym językiem poradnik dla ambitnych amatorów fotografii cyfrowej.

Rok temu, w listopadzie 2002 wydawnictwo Helion opublikowało książkę Aparaty cyfrowe. Praktyczny przewodnik. Licząca sobie ponad 330 stron publikacja w formacie B5 to napisany przystępnym językiem poradnik dla amatorów fotografii cyfrowej.

Książka, autorstwa amerykańskiego dziennikarza Lesa Freeda, pomocna będzie zarówno tym, którzy nigdy nie mieli do czynienia z fotografią, jak i tym, którzy używając przez wiele lat aparatu analogowego, postanowili kupić cyfrówkę. Publikacja opisuje i uwzględnia możliwości całej gamy produktów: od prostych kompaktów po zaawansowane cyfrowe lustrzanki. Należy jednak podkreślić, że jest to podręcznik dla ambitnych amatorów, nie ze względu na stopień trudności problematyki, ale jej szczegółowości.

Okładka książki Aparaty cyfrowe. Praktyczny przewodnik


Książka składa się z dwudziestu trzech rozdziałów, które kończą się każdorazowo przydatnym działem "pytania i odpowiedzi". Język jest bardzo przystępny, więc nawet najtrudniejsze zagadnienia opisane są w sposób zrozumiały. Na końcu umieszczony jest skorowidz. Fotografie opublikowane w książce są czarno-białe, ale do publikacji dołączono płytę CD z wysokiej rozdzielczości fotografiami oraz wersjami demonstracyjnymi programów Photoshop Elements, Qimage Pro i Thumbs Plus.

Poszczególne rozdziały opisują następujące zagadnienia:

  • Technika cyfrowa
  • Który aparat kupić?
  • Ile pikseli mi wystarczy?
  • Pamięć i złącza
  • Obiektywy
  • Niezbędne akcesoria
  • Ustawianie parametrów ekspozycji
  • Funkcje aparatu
  • Drukarki atramentowe
  • Drukarki termosublimacyjne
  • Udostępnianie drukarek w systemie Windows
  • Współużytkowanie drukarek w sieci Macintosh
  • Jak robić dobre zdjęcia?
  • Trudne zdjęcia staną się łatwe
  • Wykraczając poza stereotypy
  • Skanowanie filmów.
  • Przystosowanie komputera do obróbki
  • Cyfrowa edycja obrazu
  • Drukowanie zdjęć
  • Usługi poligraficzne
  • Katalogowanie i ochrona zdjęć cyfrowych
  • Udostępnianie zdjęć w Internecie
  • Fotografia cyfrowa w Internecie



Przewodnik rozpoczyna od informacji o technice cyfrowej oraz o dostępnych na rynku cyfrówkach. Autor książki radzi jaki aparat wybrać i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji. Niestety rynek aparatów cyfrowych zmienia się na tyle szybko, że wydana rok temu książka wymagałaby już aktualizacji. Opisane są modele, o których musimy powiedzieć, że są dosyć przestarzałe. W ciągu ostatniego roku na rynku działo się dużo: Olympus wypuścił system E1, Canon udostępnił lustrzankę z niższej półki, wielu innych producentów wprowadziło produkty lepsze i nowocześniejsze... Jednak aktualnych pozostało bardzo wiele informacji: jakie są zalety i wady różnych rodzajów pamięci, jak dobrać obiektyw i akcesoria. Warto zaznaczyć, że w przypadku tych ostatnich opisano nie tylko baterie, statywy i zewnętrzne lampy, ale także filtry.

Przystępnym językiem opisano zagadnienia ustawiania parametrów ekspozycji: wyjaśniono pojęcia i tryby. Także kolejny rozdział, poświęcony funkcjom aparatu, podaje kompendium wiedzy rozpoczynając od ustawiania ostrości, poprzez braketowanie, balans bieli aż po układanie panoramy.

Ważnym zagadnieniem dla wszystkich amatorów cyfrówek jest kwestia wydruku fotografii. Książka opisuje działanie drukarek atramentowych i termosublimacyjnych (choć opis modeli również wymaga aktualizacji), a także problematykę ich udostępniania w systemie Windows i w sieci Macintosh. W kolejnym rozdziale opracowana została tematyka dopasowania odpowiednich kolorów parametrów druku, rozmiaru zdjęcia oraz drukowania w różnych programach.

Książka informuje także o skanowaniu filmów i przystosowaniu komputera do obróbki obrazów. Znajdziemy tam także proste informacje na temat cyfrowej edycji obrazu: prostowania i kadrowania, korekty zniekształceń, retuszu i poprawiania kontrastu.

Bardzo dobrze i ciekawie napisane są rozdziały na temat techniki robienia dobrych zdjęć. Znajdziemy tam podstawowe zasady, które uczą jak prawidłowo trzymać aparat czy ustawić ostrość. Autor nie ograniczył się jednak do podstaw: kolejny rozdział opowiada o tajemnicach robienia dobrych portretów, fotografii krajobrazowej i podróżniczej, architektury, dzikiej przyrody, makrofotografii i obiektów w ruchu. Jest to kompendium, które pozwoli każdemu amatorowi robić dobre zdjęcia podczas wszystkich podróży i wyjazdów wakacyjnych, imprez rodzinnych i sportowych. W książce znajdziemy także rozdział podający podstawowe zasady fotografowania "z ambicjami": robienia ciekawych niestereotypowych ujęć, wykorzystania horyzontu, dobierania odpowiedniej kompozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że publikacja nie jest przeznaczona dla fotografów z aspiracjami artystycznymi.

Publikację kończą informację na temat katalogowania i ochrony zdjęć cyfrowych, udostępniania ich w Internecie.

Czas na podsumowanie. Publikacja Lesa Freeda zawiera kompletną i rzetelną (choć nie zawsze aktualną) porcję wiedzy, podaną w sposób dostępny dla każdego. Można ją polecić wszystkim ambitnym amatorom, którzy chcieliby uczyć się robienia dobrych cyfrowych fotografii nie tylko na własnych błędach.

Autor: Les Freed
Tłumaczenie: Marcin Samodulski
ISBN: 83-7197-964-9
Tytuł oryginału: TechTV's Digital Camera and Imaging Guide
Format: B5, stron: 336
Data wydania: 11/2002
Cena książki: 45.00 zł


Więcej o książce na stronach wydawnictwa Helion.pl
Publikację można kupić klikając bezpośrednio na ten link

Czytaj także:
Recenzja "Fotografia cyfrowa. Leksykon kieszonkowy" czytaj...

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły