Kolejna nowość od Marumi - jak połapać się w gąszczu filtrów? Przegląd oferty [2024]

Autor: Redakcja Fotopolis

1 Lipiec 2024
Artykuł na: 9-16 minut

Wiesz jakich filtrów potrzebujesz, ale nie wiesz jak połapać się w 10 różnych seriach oferowanych przez producenta? Jesteśmy tu, by ci pomóc. Przeglądamy ofertę Marumi, tłumacząc co mają do zaoferowania poszczególne linie filtrów.

Wysokie temperatury, długie zachody słońca i więcej wolnego czasu. Lato to najbardziej komfortowy i zdecydowanie najprzyjemniejszy czas na szlifowania naszych fotograficznych umiejętności. To także najlepszy moment, by wreszcie zainteresować się tematem filtrów - zarówno ochronnych, jak i tych, które pozwolą nam uzyskać na zdjęciach unikalne efekty.

Przede wszystkim, w okresie wzmożonego wykorzystania sprzętu fotograficznego, warto zadbać o dodatkową ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami, inwestując w filtry typu UV / Protector, która zapewnią dodatkowe zabezpieczenie dla przedniej soczewki obiektywu. Bardziej wymagających twórców zainteresują zapewne filtry szare, pozwalające wydłużyć ekspozycję, rozmyć ruch lub wyrównać ekspozycję zdjęcia czy też polaryzatory, które likwidują odbicia światła i umożliwiają np. zajrzenie pod powierzchnię wody.

Przeczytaj także:
Wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach fotograficznych [PORADNIK]

Szary, połówkowy, polaryzacyjny, dyfuzyjny, nocny, regulowany, UV a może IR? No i czym różnią się filtry kołowe od kwadratowych? W tym artykule przedstawiamy całą niezbędną wiedzę na temat korzystania z filtrów fotograficznych. [Czytaj więcej]

Wszystkiego, co musicie wiedzieć na temat rodzajów filtrów fotograficznych możecie dowiedzieć się z powyższego artykułu. Sam fakt zdecydowania się na wybór konkretnego rodzaju filtra to jednak dopiero początek drogi. U wielu producentów pojedynczy typ filtra występuje jednocześnie w wielu wariantach i potrafi być reprezentowany przez kilka różnych serii produktowych w katalogu. Aby ułatwić wam wybór, wspólnie ze sklepem cyfrowe.pl przyglądamy się ofercie filtrów kołowych marki Marumi - firmy z kilkudziesięcioletnim stażem, popularnej wśród użytkowników, której produkty dodatkowo odznaczają się jednym z najlepszych stosunków ceny do jakości na rynku.

Dlaczego warto wybrać Marumi?

Powstała w 1952 roku firma Marumi, produkcją filtrów fotograficznych zajmuje się od ponad 70 lat, a w tym czasie prowadziła na rynek kilka kolejnych linii produktów, wykorzystujących coraz bardziej zaawansowanego technologie. Producent jako pierwszy na rynku wprowadził m.in. flltry wyposażone w powłoki antystatyczne i od lat stosuje wysokorozwinięte rozwiązania pokroju odpychających wodę i zabrudzenia powłok hydro- i oleofobowych. Z kolei w tym roku jako pierwszy zadebiutował z filtrami, w których powłoki zostały naniesione w technologii napylania plazmowego, co umożliwiło uzyskanie nieosiągalnej wcześniej równomierności, wzorowej reprodukcji koloru i wyjątkowo niskiego współczynnika odbicia światła.

Co ważne, wszystkie konwencjonalne (nakręcane) filtry są produkowane w Japonii. Zapewnia to najwyższą kontrolę jakości japońskich inżynierów, czego nie mogą zaoferować producenci lokujący swoje fabryki w Chinach czy innych krajach Azji kontynentalnej.

Poniżej opisujemy wszystkie główne serie filtrów kołowych, znajdujące się w aktualnej ofercie producenta. Filtry posegregowaliśmy względem zaawansowania, od najbardziej rozwiniętych technologicznie serii, po bardziej przystępne cenowo konstrukcje budżetowe.

Filtry Marumi - przegląd oferty:

Wybór redakcji
Marumi Prime Plasma Sputtering
Cena: od 259 zł
Rodzaje filtrów:
CPL
Rozmiary filtrów:
52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm

Najświeższa i prawdopodobnie najbardziej zaawansowana seria filtrów polaryzacyjnych na rynku, w której powłoki po raz pierwszy na świecie naniesiono w technologii napylania plazmowego. Proces pozwala na swobodne tworzenie większej ilości cienkowarstwowych powłok, które charakteryzują się jednocześnie wyższą równomiernością nałożenia, umożliwiając tworzenie filtrów o właściwościach nieosiągalnych dla tradycyjnych konstrukcji.

Konstrukcje mogą pochwalić się bezprecedensowym, najniższym dla tego typu filtrów współczynnikiem odbicia na poziomie 0,18%, wzorowym odzwierciedleniem kolorów bez typowego zażółcenia, idealnie gładką powierzchnią wolną od pierścieni newtona, ponadprzeciętną odpornością powłok oraz zaawansowanymi właściwościami antystatycznymi, które chronią przed osadzaniem się brudu i kurzu.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Wybór redakcji
Marumi Magnetic Slim
Cena: od 49 zł
Rodzaje filtrów:
Ochronne (Protector), Szare (ND), CPL, Dyfuzyjne (Black Mist)
Rozmiary filtrów:
67 mm, 77 mm, 82 mm

Nowoczesna seria filtrów z magnetycznym mocowaniem, ułatwiającym szybkie nakładanie i wymianę filtrów. Podstawą jest tutaj filtr ochronny, który jednocześnie służy jako adapter dla całego systemu - to jedyny jego element wyposażony w gwint. Filtr chroni obiektyw przed brudem i uszkodzeniami optyki, jednocześnie stanowiąc bazę do montażu wszystkich filtrów dodatkowych.

System zaprojektowano tak, by filtry i akcesoria miały niski profil (3 filtry MS nałożone jednocześnie mają niższy profil niż 2 standardowe filtry), zaś zastosowane w nich magnesy są na tyle silne, by pewnie utrzymać je na miejscu nawet podczas najbardziej dynamicznych sesji. Wszystkie nowe filtry wyposażono w znane z serii Super DHG i EXUS powłoki oleo- i hydrofobowe, które chronią powierzchnię filtra przed zabrudzeniami. Jedyna seria filtrów Marumi, w której znajdziemy lubiane przez filmujących filtry dyfuzyjne typu Mist.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Wybór redakcji
Marumi Creation
Cena: od 359 zł
Rodzaje filtrów:
VND (Szare regulowane), CPL/ND
Rozmiary filtrów:
58mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm

Wysokiej jakości filtry szare regulowane, pozwalające płynnie kontrolować ilość przepuszczanego światła - nawet w zakresie 8 działek przysłony. Obowiązkowe narzędzie w arsenale filmowców, którzy pracując w świetle dziennym chcą zachować prawidłowe wartości czasu migawki, a także wygodne narzędzie dla fotografów, które będzie w stanie zastąpić kilka standardowych filtrów ND.

Seria Marumi Creation charakteryzuje się wysokiej jakości konstrukcją optyczną, wykorzystującą zaawansowane powłoki antystatyczne, hydro- i olefobowe w celu utrzymania filtra w czystości, a także oferującą cienką ramkę (6,5 mm), która zapobiegnie powstawaniu efektu winietowania. W serii znajdziemy także standardowe filtry ND, które pełnią jednocześnie rolę polaryzatorów.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Marumi Exus Solid
Cena: od 186 zł
Rodzaje filtrów:
Ochronne (Protector)
Rozmiary filtrów:
49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm, 86 mm, 95 mm

Serię Exus Solid reprezentują najwyższej klasy filtry ochronne, mogące pochwalić się nawet 7-krotnie większą wytrzymałością na uszkodzenia niż standardowe rozwiązania. Swoje właściwości zawdzięczają specjalnie hartowanemu szkłu optycznemu, które do tego może pochwalić się bardzo niskim współczynnikiem odbicia światła na poziomie 0,2 %.

Filtry z serii Solid pokryte zostały ponadto powłokami antystatycznymi, hydrofobowymi i oleofobowymi, które zapobiegną osadzaniu się kurzu, wilgoci i ułatwiają utrzymanie filtra w czystości.  Konstrukcja filtrów charakteryzuje się też cienką ramką, dzięki której nie będziemy mieli do czynienia z winietowaniem i która utrzyma szkło na miejscu nawet w przypadku silniejszego uderzenia.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Marumi Exus
Cena: od 85 zł
Rodzaje filtrów:
CPL, UV, Ochronne (Protector)
Rozmiary filtrów:
35 mm, 37 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm, 86 mm, 95 mm

Do niedawna topowa linia filtrów Marumi, w skład której wchodzą filtry polaryzacyjne, UV oraz ochronne. Pierwsza na świecie linia filtrów, która wprowadziła specjalne powłoki antystatyczne, chroniące przed osadzaniem się kurzu i brudu. Seria Exus to w sumie 22 różne powłoki i współczynnik odbicia światła na poziomie 0,3 %.

Seria Exus to także pokryte teflonem gwinty ułatwiające ich przykręcanie i odkręcania oraz matowe wykończenie oprawki, zabezpieczające przed powstaniem niepożądanych odbić lub blików.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Wybór redakcji
Marumi Super DHG
Cena: od 69 zł
Rodzaje filtrów:
Szare (ND), UV, CPL, Ochronne (Protector)
Rozmiary filtrów:
37 mm, 40,5 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm, 86 mm, 95 mm, 105 mm

Seria Super Digital High Grade to pierwsze filtry producenta, w których zastosowano powłoki hydro- i oleofobowe, chroniące szkło przed „palcowaniem” i osadzaniem się wilgoci. Filtry charakteryzują się ponadto zaawansowanymi powłoki antyrefleksyjnymi i wyczernionymi krawędziami, zapobiegającymi przed powstawaniem odblasków.

Filtry charakteryzują się współczynnikiem odbicia na poziomie 0,5%, a w skład serii wchodzą najbardziej zaawansowane standardowe kołowe filtry szare w ofercie producenta, m.in. supermocny model o sile ND32000.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Marumi DHG
Cena: od 45 zł
Rodzaje filtrów:
Szare (ND), UV, CPL, Ochronne (Protector)
Rozmiary filtrów:
37 mm, 40,5 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm, 86 mm, 95 mm

Podstawowa seria filtrów, charakteryzująca się dobrymi właściwościami i świetnym stosunkiem ceny do możliwości. Zapewniają bardzo dobry balans kolorów, a dziesięciopowłokowa konstrukcja gwarantuje wysoką transmisję światła ze stratą do 0,5% (99,5%).

Filtr oprawiony jest w cienki pierścień typu slim, dzięki czemu zdjęcia wykonane obiektywami ultra-szerokokątnymi nie są narażone na uboczny efekt winietowania. Matowe wykończenie oprawki  dodatkowo zabezpiecza przed powstaniem niepożądanych odbić lub blików, a jej  radełkowanie ułatwia nakręcanie. Filtr jest zakończony gwintem pozwalającym na zamontowanie na nim kolejnego filtra oraz łatwe mocowanie dekielka.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Marumi FS Plus
Cena: od 39 zł
Rodzaje filtrów:
UV, Ochronne (Protector)
Rozmiary filtrów:
37 mm, 40,5 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm

Nowa seria przystępnych cenowo filtrów UV i Ochronnych, bazującą na popularnej linii Fit + Slim. Konstrukcje zachowuje przystępne ceny, cienkie ramki i niski współczynnik odbicia na poziomie 0,6%,oferując jednocześnie wzbogaconą specyfikację.

Seria FS Plus to przede wszystkim o 50% grubsze szkło, dzięki któremu obiektyw będzie jeszcze skuteczniej chroniony przed stłuczeniem.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Marumi Slim + Fit
Cena: od 40 zł
Rodzaje filtrów:
CPL, UV
Rozmiary filtrów:
37 mm, 40,5 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 77 mm, 82 mm

Bazowa seria filtrów polaryzacyjnych, które mogą pochwalić się wyjątkowo wąskimi oprawkami, chroniącymi przed winietowaniem i niezłym współczynnikiem odbicia światła na poziomie 0,6%. Wyposażone w powłoki antystatyczne, oleo- i hydrofobowe ułatwiają zachowanie filtra w czystości.

Mimo niskiej ceny, filtry z serii Slim + Fit cechują się zaawansowanymi właściwościami optycznymi, będąc jednymi z najlepiej ocenianych i najchętniej wybieranych filtrów polaryzacyjnych na rynku.

Sprawdź cenę w Cyfrowe.pl

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Jeszcze niedawno pełne klatki i profesjonalne obiektywy dla większości amatorów były wyłącznie obiektem westchnień. Dziś świetne modele z minionych lat możemy już jednak kupić w bardzo...
8
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzina Fujinon XF to już prawie 40 modeli. Producent rozpoczął niedawno kolejne okrążenie, wprowadzając nowe generacje najważniejszych obiektywów, ale konsekwentnie rozszerza też ofertę...
18
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Portfolio to jedno z najważniejszych narzędzi fotografa, a koniec roku to doskonała okazja, by podsumować swoją twórczą pacę, uaktualniając je lub tworząc nowe. Sprawdź, jak stworzyć wyjątkowy...
4
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj