Piotr Werner: Tethering (nie tylko) w mojej fotografii

Autor: Redakcja Fotopolis

29 Luty 2024
Artykuł na: 6-9 minut

O tym, czym jest tethering, jak stosować go w praktyce i jakie zalety w pracy fotografa dają kable TetherTools, pisze Piotr Werner.

Materiał partnera

W dynamicznie rozwijającym się świecie fotografii cyfrowej, tethering, czyli podłączenie aparatu bezpośrednio do komputera, stał się kluczową techniką w pracy profesjonalnych fotografów. Tak też stało się z moim studyjnym (i nie tylko workflow).

Przewody TetherTools, czyli pomarańczowe kable znane na całym świecie, są dziś jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, każdego komercyjnego fotografa. Niezawodność i efektywność, to chyba najlepsze słowa, które moim zdaniem najlepiej obrazują pracę z tymi przewodami. W tym artykule postaram się przekonać cię do tego, abyś zaczął/zaczęła swoją przygodę z kablami TetherTools, ponieważ uważam że to odmieni twoje sesje zdjęciowe.

Tethering - podstawa nowoczesnej fotografii

Tethering, czyli połączenie aparatu z komputerem za pomocą przewodu, otwiera przed fotografami nowe możliwości. Wiele lat się wzbraniałem od pracy na uwięzi, nie chciałem być ograniczony przez przewód, ale współpraca komercyjna z dużymi markami w Polsce wymogła na mnie ten styl fotografowania, który się sprawdził.

Mało tego - dał dużo lepsze rezultaty i szybszą pracę, dlatego że na bieżąco było wszystko dokładnie widać na ekranie monitora i mogliśmy wprowadzać od razu ewentualne poprawki do ustawień światła lub scenografii. Przewody TetherTools, oferują wysoką jakość transmisji danych, co jak wspomniałem skutkuje niemalże natychmiastowym podglądem zrobionego zdjęcia.

Przejdźmy zatem do tego co oferuje i jakie korzyści daje ten pomarańczowy przewód.

Dlaczego warto wybrać przewody firmy TetherTools?

TetherTools specjalizuje się w produkcji akcesoriów do tetheringu, oferując przewody charakteryzujące się wytrzymałością i niezawodnością. Ich produkty, zgodne z najnowszymi standardami transmisji danych, gwarantują szybki i stabilny transfer obrazów, nawet w wysokiej rozdzielczości. Nie miałem nigdy przypadku, aby podczas sesji zdjęciowej stracić łączność, między aparatem a komputerem - połączonych kablem TetherTools.

Konfiguracja sprzętowa i kompatybilność

Przewody TetherTools są kompatybilne z szeroką gamą aparatów i komputerów. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni przewód zgodny z portami aparatu i komputera - czy to USB-C, USB-A, Micro-USB czy inny. TetherTools oferuje również różne długości przewodów, co jest kluczowe dla wygody pracy w studiu.

Mamy także przewód, który jest adapterem i możemy uzyskać całkowitą długość kabla prawie 10 metrów, co pozwala na olbrzymią swobodę ruchów podczas sesji zdjęciowej.

Zarządzanie kolorem i detalem w tetheringu

Praca w trybie tetheringu umożliwia precyzyjne zarządzanie kolorem i szczegółami obrazu. Mamy możliwość natychmiastowego dostosowania ustawień aparatu, biorąc pod uwagę warunki oświetleniowe w studiu oraz wymagania projektu. Jesteśmy w stanie na bieżąco nanosić poprawki wszystkich parametrów od ekspozycji, poprzez ostrość do wspomnianego zarządzania barwą. Żaden inny sposób nie da nam aż tak precyzyjnej pracy, podczas wykonywania zdjęć.

Workflow w tetheringu

Tethering z TetherTools to nie tylko przesyłanie obrazu. To również efektywny workflow, umożliwiający zarządzanie plikami, tagowanie, edycję i backup w czasie rzeczywistym. Zastosowanie odpowiednich programów, takich jak Lightroom czy Capture One, w połączeniu z przewodami TetherTools, znacząco usprawnia proces pracy.

Najlepszym wyborem będzie CaptureOne, gdzie wystarczy podpiąć przewód i wszystko pięknie działa. Największe polskie i światowe marki odzieżowe, swoje sesje zdjęciowe opierają na tetheringu z przewodami TetherTools, po to by maksymalnie przyspieszyć pracę i być 100% pewnym poprawnych efektów sesji zdjęciowej.

Zastosowania praktyczne w różnych dziedzinach fotografii

Przewody TetherTools znajdują zastosowanie w różnorodnych dziedzinach fotografii – od portretu, przez fotografię produktową, aż po fotografię mody. W każdej z nich tethering umożliwia precyzyjną pracę nad detalem, kompozycją i oświetleniem.

Naśladowanie mistrzów fotografii

Z pomarańczowych kabli korzystają najlepsi fotografowie na świecie, podczas swoich sesji nie tylko komercyjnych, co bardzo często możemy dostrzec na zdjęciach zza kulis. Do takich fotografów należą, np. Annie Leibovitz, czy Albert Watson.

Jeśli najlepsi na świecie w dziedzinie fotografii wybierają ten produkt to nie może być tutaj absolutnie żadnych wątpliwości o to, że należy również korzystać z dobrodziejstwa, które dają nam te przewody.

Przewagi tetheringu nad tradycyjnymi metodami fotografowania

Korzystanie z przewodów TetherTools przynosi wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod pracy fotografa, a z najważniejszych są to:

  • natychmiastowy podgląd
  • możliwość współpracy z klientem, czy zespołem osób podczas sesji zdjęciowej większa kontrola nad finalnym efektem

Integracja TetherTools z innymi narzędziami studyjnymi

TetherTools doskonale integruje się z innymi narzędziami używanymi w studio, takimi jak oświetlenie, tła czy statywy. Przewody są zaprojektowane tak, aby nie przeszkadzały w pracy, będąc jednocześnie łatwo dostępnymi. Kolor pomarańczowy wyróżnia się na tle innych rzeczy, więc ciężko go nie zauważyć, a co za tym idzie nie potkniemy się o niego i nie zrzucimy cennego sprzętu.

Podsumowanie i przyszłość tetheringu

W miarę rozwoju technologii, tethering bardzo zyskał na popularności. Przewody TetherTools są na czele tej zmiany, oferując fotografom narzędzia do tworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych i kreatywnych prac. Myślę, że w przyszłości możemy spodziewać się dalszego rozwoju tej technologii, co z pewnością przyniesie nowe, ekscytujące możliwości w świecie fotografii studyjnej.

Podsumowując, korzystanie z przewodów TetherTools w sesjach studyjnych to krok w kierunku nowoczesnej, efektywnej i precyzyjnej fotografii. To inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno w zakresie jakości obrazu, jak i efektywności pracy. Dla profesjonalistów i entuzjastów fotografii, którzy chcą być na bieżąco z najnowszymi trendami i technologiami, TetherTools stanowi nieoceniony element wyposażenia każdego fotografa. No i stawiając kropkę nad i, jest to wielki profesjonalizm w oczach klientów, bo od razu widzą efekty sesji którą dla nich realizujemy.

Efekty tetheringu z TetherTools w moich sesjach komercyjnych

Poniżej możecie zobaczyć sesje zdjęciowe z ostatnich kilku lat zrealizowane podczas pracy na uwięzi, z przewodami TetherTools. Również na moim kanale YouTube, możecie zobaczyć jak powstawały różne zdjęcia, podczas pracy z tetheringiem.

Sesja zdjęciowa dla Lokum Deweloper, fot. Piotr Werner

Sesja zdjęciowa dla zespołu Enej, fot. Piotr Werner

Sesja zdjęciowa dla sklepu galeria marek.pl, fot. Piotr Werner

Sesja zdjęciowa dla producenta obuwa Noevision, fot. Piotr Werner

Sesja zdjęciowa dla firmy Sizeer i Lacoste, fot. Piotr Werner

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Świetne używane aparaty i obiektywy do 2000 zł - na dobry sprzęt nie musisz wydawać kroci
Jeszcze niedawno pełne klatki i profesjonalne obiektywy dla większości amatorów były wyłącznie obiektem westchnień. Dziś świetne modele z minionych lat możemy już jednak kupić w bardzo...
8
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzinka w komplecie - przegląd optyki Fujifilm Fujinon XF
Rodzina Fujinon XF to już prawie 40 modeli. Producent rozpoczął niedawno kolejne okrążenie, wprowadzając nowe generacje najważniejszych obiektywów, ale konsekwentnie rozszerza też ofertę...
18
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Twoje fotograficzne portfolio. Stwórz niepowtarzalną CEWE FOTOKSIĄŻKĘ!
Portfolio to jedno z najważniejszych narzędzi fotografa, a koniec roku to doskonała okazja, by podsumować swoją twórczą pacę, uaktualniając je lub tworząc nowe. Sprawdź, jak stworzyć wyjątkowy...
6
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj