System VC w stałkach Tamron – Jak sprawdza się w praktyce?

Autor:

11 Maj 2016
Artykuł na: 6-9 minut

Wbudowana stabilizacja to nie tylko większa szansa na nieporuszone zdjęcia w słabym świetle, ale - o czym często zapominamy - również zauważalnie lepszą jakość obrazu. Sprawdziliśmy, jak technologia VC sprawdza się w nowej linii jasnych stałek Tamron!

Na początek kilka faktów!

Serce nowych stałek Tamron stanowi zaawansowany wielosoczewkowy układ optyczny, w którym znajdziemy soczewki LD (Low Dispersion) oraz XLD (Extra Low Dispersion). Ich zadaniem jest poprawa właściwości dyspersyjnych. Ponadto górne soczewki wyposażono w dodatkowe powłoki fluorowe, które chronią przed kondensacją i odpychają substancje powodujące zabrudzenia. Co więcej, producent zastosował powłoki eBand oraz BBAR, które zwiększają przepustowość światła i zmniejszają refleksy oraz efekty flar.

Tubus wszystkich modeli z nowej linii został uszczelniony, dzięki czemu wrażliwa optyka oraz elektronika będą skutecznie chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Producent deklaruje wydajność optycznej stabilizacji obrazu na poziomie 3,5-4 EV. Z kolei za szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości odpowiada silnik USD.

Jak to działa?

Stabilizacja optyczna, czyli wbudowana w obiektyw, uchodzi za najwydajniejszą, choć firmy, które postawiły na systemy wbudowane w korpusy aparatów, uważają oczywiście inaczej. Zasada działania tego mechanizmu w przypadku wszystkich producentów jest podobna. Żyroskopowy mechanizm porusza dedykowaną grupą soczewek, które zakrzywiają tor światła, przenoszącego obraz na matrycę. Umieszczony w obiektywie mikroprocesor ocenia amplitudę i częstotliwość drgań i – uwzględniając wartość ogniskowej – stara się przewidzieć kierunek poruszenia, by stosownie go skontrować. Na podstawie tych obliczeń mechanizm silnika stabilizatora koryguje położenie właściwych soczewek.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że stabilizacja w obiektywie ułatwia kadrowanie, minimalizując efekt drgania obrazu widzianego w wizjerze, podczas gdy wbudowany w aparat system stabilizacji matrycy działa tylko w chwili naświetlania zdjęcia. Docenią to przede wszystkim fani długich ogniskowych.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Irix 150 mm f/2.8 Macro - obiektyw makro nie tylko na wiosenne łowy
Irix 150 mm f/2.8 Macro - obiektyw makro nie tylko na wiosenne łowy
Fotografia makro pozwala odkryć niezwykłe szczegóły otaczającego nas świata, ale wymaga odpowiedniego sprzętu, precyzji i cierpliwości. Poznaj sprawdzone wskazówki i dowiedz się, dlaczego Irix...
5
Wysyp nowości na targach CP+ 2025 - relacja z Jokohamy
Wysyp nowości na targach CP+ 2025 - relacja z Jokohamy
Tegoroczne CP+ to sporo ważnych premier, ale też okazja, by przyjrzeć się nowościom zaprezentowanym w ostatnich tygodniach. Oto nasz pierwsze wrażenia, prosto z Japonii.
26
Najlepsze obiektywy makro - przegląd rynku (2025)
Najlepsze obiektywy makro - przegląd rynku (2025)
Zaczynasz przygodę z makro i zastanawiasz się jaki obiektyw wybrać? Przeglądamy najciekawsze propozycje do każdego systemu. Znajdziecie tu zarówno profesjonalne obiektywy natywne, jak...
6