Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Sezon letni Galeria Pauza oraz Pauza rozpoczynają dwoma wystawami, których otwarcie nastąpi tego samego dnia - 2 lipca o godz. 20:00.
O projekcie "Afganistan. Pragnienie życia" mówi jego autor - Marcin Suder: W Afganistanie wojna trwa nadal. Nie ta medialna, głośna, znana z pierwszych stron gazet, lecz cicha, zapomniana wojna Afgańczyków o edukację. Jest to walka z biedą, walka z nieudolnością państwa zniszczonego długotrwałym konfliktem zbrojnym, ale także walka z wyczerpanymi tą sytuacją i sponiewieranymi umysłami. Wojna ukochała sobie to miejsce i zadomowiła się w tym urokliwym kraju, zamieszkanym przez pięknych, pokornych ludzi. Ludzi, których jedynym marzeniem jest po prostu żyć.
Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez dwie godziny, w klapkach z gołymi stopami, po śniegu. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły w palącym słońcu bez kropli wody do picia. Wyobraź sobie, że Twoje dziecko idzie do szkoły przez pola minowe. Wyobraź sobie, że w ciągu roku starcza Tobie i Twojej rodzinie jedzenia tylko na 5-7 miesięcy. Wyobraź sobie, że do najbliższego lekarza masz kilka godzin drogi, a gdy zachorujesz - po prostu umierasz.
Jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, to zrozumiałeś ich życie i zrozumiesz także, dlaczego Afgańczycy powiedzą Tobie "Żyjemy by przeżyć, a nie by żyć".
Marcin Suder - fotografią zajmuje się od kilkunastu lat. Wykonuje fotografię portretową, reklamową, lecz prawdziwą jego pasją jest fotografia społeczna i wojenna. Realizował fotoreportaże w kilkudziesięciu państwach m.in. w Afganistanie, Birmie, Czeczenii, Indiach, Iranie, Kaszmirze, Kongo, Palestynie, Ruandzie, Sierra Leone, Sudanie. Na co dzień pracuje dla agencji Melon i Corbis. Przez kilka lat był wykładowcą w pracowni fotoreportażu w Akademii Fotografii.
Wystawa powstała w ramach prowadzonej przez PAH kampanii Akcja Edukacja: www.akcjaedukacja.pl.
Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.
O wystawie Matosa pisze Izabela Rembisz: Ciemność rozświetlona blaskiem odległych latarni. Pustka, która jednak pozwala wyczuć czyjąś obecność. Ktoś tutaj był. Zaledwie przed godziną lub kilka dni temu. W zeszłym roku albo przed dziesięcioma laty. Ilustracje do kart pamiętnika, miejsca znaczące, przestrzenie zachowane w pamięci autora i bliskich mu osób jako magiczne. Sytuacje i wydarzenia. Wspomnienia i historie. Połączone pamięcią, o tym co było. Dla Joao Sollari Matosa jest to podróż do lat młodzieńczych, do wymykania się czujnym oczom rodziców, przyjacielskich spotkań, pierwszych miłości, do wspólnych przeżyć i relacji międzyludzkich, które wystawione zostały na próbę czasu. Po latach autor wyrusza w sentymentalną podróż do miejsc zachowanych w jego pamięci. Nie próbuje odtwarzać ich dawnego charakteru, nie ingeruje w to, co widzi. Fotografuje je takimi, jakimi są. Teraz.
Joao Sollari Matos (ur.1984, Lizbona) studiował fotografię na Movimento de Expressao Fotográfica w Lizbonie, gdzie tworzył projekty z zakresu fotografii dokumentalnej. Autor indywidualnej wystawy aktu, uczestniczył także w wystawach zbiorowych. Obecnie mieszka w Krakowie.
Marcin SuderAfganistan. Pragnienie życia
Wernisaż: 2.07, godz. 20:00
Termin: 02-25.07.2010
Galeria Pauza
ul. Floriańska 18/5, II piętro
Kraków
Joao Sollari MatosPerda de memórias recorrentes numa vivencia dissidente
Wernisaż: 2.07, godz. 20:00
Termin: 02.07-03.09.2010
Pauza
ul. Floriańska 18/3, I piętro
Kraków