Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
To nie jest wystawa o heroizmie - podkreślają jej autorzy - Szymon Pulcyn i Jędrzej Sokołowski. Przedstawia ona fotografie ludzi, którzy nie zapadli na chorobę cywilizacyjną i mają zdrowe oczy i serca. W świecie pełnym pośpiechu widzą potrzebujących i nie pozostają wobec nich obojętni. Ale spotykamy tu również tych, których los doświadczył... Co jednak nie znaczy: pokonał. Raczej uczynił bogatszym o nowy sposób postrzegania siebie i innych.
Popatrzcie na sfotografowane twarze. Nie znajdziecie na nich śladu cierpiętnictwa pomagających czy biernego poddania się cierpieniu ich podopiecznych. Nawet trudno rozróżnić, która z osób pomaga, a która korzysta z pomocy.
Tak odsłania się tajemnica miłosierdzia. Jak napisał Jan Paweł II: "Miłość miłosierna we wzajemnych stosunkach ludzi nigdy nie pozostaje aktem czy też procesem jednostronnym. Nawet w wypadkach, w których wszystko zdawałoby się wskazywać na to, że jedna strona tylko obdarowuje, daje, a druga tylko otrzymuje, bierze (jak np. w wypadku lekarza, który leczy, nauczyciela, który uczy, rodziców, którzy utrzymują i wychowują swoje dzieci, ofiarodawcy, który świadczy potrzebującym), w istocie rzeczy zawsze również i ta pierwsza strona jest obdarowywana. W każdym razie także i ten, który daje, może bez trudu odnaleźć siebie w pozycji tego, który otrzymuje, który zostaje obdarowany, który doznaje miłości miłosiernej, owszem, doznaje miłosierdzia" (Dives in misericordia).
Przedstawiamy więc na fotografiach radosną opowieść o wzajemnym obdarowywaniu - podsumowują autorzy. Nie po to, by widz zachwycał się uczynkami sportretowanych osób czy jakością zdjęć. Chcemy jedynie przekazać, że bohaterowie codzienności nie robią nic szczególnego, czasem po prostu z uśmiechem pchają wózek inwalidzki. Są bohaterscy w niezwykłej zwyczajności. Każdego dnia.
Organizatorem wystawy jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Szymon Pulcyn i Jędrzej SokołowskiBohaterowie Codzienności
Termin: do 6.06.2010
Fasada Centralnej Biblioteki Rolniczej
ul. Krakowskie Przedmieście 66
Warszawa