Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
W czwartek, 3 kwietnia, w Wiejskim Domu Kultury w Olzie rozpocznie się wystawa fotografii członka Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni" - Zbigniewa Podsiadło. Zobaczymy znakomite pejzaże, pogłębione reportaże o proweniencji socjologicznej oraz dokumenty fotograficzne o wysublimowanej estetyce.
Zaczęło się skromnie, od typowego dla wielu młodzieńczego zafascynowania fotografią. Już w roku 1976 zadebiutował na wystawie fotograficznej pt. "Sandomierz i Ziemia Sandomierska". O trzymał nagrodę, a sukces zachęcił go do poważnego potraktowania własnych prób. W latach 70-tych i 80-tych powstało najwięcej prac fotograficznych oraz cykli stanowiących poważny dorobek twórczy sosnowieckiego artysty.
Twórczość fotograficzna Zbigniewa Podsiadło rozwijała się w okresie przełomu w polskiej fotografii. Po okresie niemal całkowitego upadku temat krajobrazowy przeżywał renesans spowodowany działalnością Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w całym kraju powstawały grupy artystyczne, a nawet środowiska zajmujące się tematem pejzażowym, co stworzyło podwaliny pod rozwój współczesnej fotografii pejzażowej w Polsce.
Obecnie autor jest członkiem J.K.F."Niezależni" i ZPAF oraz wielokrotnym laureatem ważniejszych polskich nagród w dziedzinie fotografii, w tym: medali i dyplomów ZPAF, PFSF (Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych) oraz międzynarodowych wyróżnień FIAP. Około 50 prac i cykli tematycznych autora zostało zakupionych do Polskiej Fototeki Narodowej.
W ostatnim okresie Zbigniew Podsiadło nadal fotografuje, poruszając tematy ponadczasowe: człowiek i krajobraz. Sporą część energii twórca poświęca porządkowaniu archiwum i utrwalaniu własnego dorobku. Sięgnął do możliwości techniki komputerowej, na nowo odczytuje swoje dzieła i przedstawia je w formie wydruków komputerowych. Wyniki tej pracy zaprezentował na przeglądowej wystawie fotografii w WDK w Olzie.
Nowoczesny język fotografii ma wymiar uniwersalny i pozwala utrwalić obraz świata w pięknym i autentycznym zapisie. (...) Zbigniew Podsiadło stwierdził, że dobre ideowo i warsztatowo prace lepiej przemówią do widza. Fotografia winna odznaczać się prostotą. Sprzyja temu wygubienie lub zatarcie szczegółów rozpraszających uwagę odbiorcy, a ogólne wrażenie siły i wyrazistości fotografii podkreślana bywa podniesieniem kontrastu fotografii oraz opracowaniem tonalnym odbitki. Ostateczny kształt dzieła autor osiąga w drodze indywidualnych, korekt tonalnych wprowadzonych pod powiększalnikiem. (...) Bodaj najważniejszym celem jest wybór tematu. Zbigniew Podsiadło przeżywa spotkanie z krajobrazem i zapamiętuje go. Fotografie zapisują obraz płynący "z wnętrza" artysty utożsamiającego się z Ziemią Śląską, ale również dostrzegającego urodę innych regionów Polski, a także zafascynowanego charakterystycznymi typami ludzi z różnych, najczęściej małych miejscowości. Niekiedy są to pejzaże przyrodnicze a często krajobrazy poprzemysłowe i urbanistyczne z terenu Śląska. Ważne miejsce w kompozycji obrazu zajmuje człowiek niekiedy umieszczany centralnie, a niekiedy asymetrycznie, co umożliwia narysowania wnętrza krajobrazu opisującego środowisko życia człowieka. (Paweł Pierściński)
Wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorem odbędzie się w Wiejskim Domu Kultury w Olzie (ul. Szkolna 7 tel. (0-32) 4511112) w czwartek 3 kwietnia 2003 o godzinie 17.00. Ekspozycję można zwiedzać do końca kwietnia 2003.
Zapraszamy też na stronę internetową organizatorów wystawy - Jastrzębskiego Klub Fotograficznego "Niezależni"