Akcesoria
Newell Perseo-33 - nowa strumienica z mocowaniem Bowens
Galeria Młodzi zaprasza na otwarcie wystawy Pawła Błęckiego i Kamy Sokolnickiej "Skala Fantomu". To prezentacja dwóch cykli artystycznych, malarskiego zatytułowanego "Fantom i nieruchomy krajobraz" autorstwa Kamy Sokolnickiej oraz fotograficznego pt. "Skala szarości" autorstwa Pawła Błęckiego.
O swoim cyklu fotograficznym pisze Paweł Błęcki: Polska szarość jako idée fixe? Trochę tak. Mecząca, ale zarazem intrygująca, a nawet zachwycająca. Zszarzały, niedoceniony - często wybitnie dobry - modernizm obklejony kolorowymi reklamami, jak choinka bombkami okraszona bez ładu i poczucia dobrego smaku. Stąd chęć wygrzebania czegoś z tej eklektycznej i intensywnie burzącej radość oka papki. Polskiej wizualnej zupy-kupy, którą zjadamy każdego dnia na obiad. Trochę surrealistycznie, może trochę za bardzo kreacyjnie, ale jednak ciut dokumentalnie - wycinam niektóre elementy przestrzeni miejskiej i przypinam je jak owady do szarej planszy, do tego szarego eteru. W jakim celu? Żeby je wyeksponować? A może aby z absolutna pewnością unicestwić jak owada szpilką? Tego do końca nie wiem, ale jedno wiem na pewno: szarość ta może być wybitnie interesująca.
Paweł Błęcki ma 25 lat. Pochodzi z Gdańska, w którym ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Aktualnie studiuje na kierunku Intermedia poznańskiej ASP. Obok fotografii posługuje się instalacją oraz wideo. Cykl Skala szarości został wyróżniony drugą nagrodą w konkursie fotograficznym Doliny Kreatywnej 2009/2010.
Kama Sokolnicka, ur. 1978, mieszka i tworzy we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Grafiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swoich pracach zajmuje się głównie procesami związanymi z zamieszkiwaniem, przebywaniem, pamięcią miejsca, fenomenem horror vacui i przemieszczaniem się. Oscyluje pomiędzy obserwowaniem a byciem w/wewnątrz. Posługuje się różnymi mediami, by analizować relacje między przestrzenią, człowiekiem i przedmiotami; ważne jest tu coś, co dzieje się między tymi elementami, co nie tkwi w nich samych. Wszystko to konsekwentnie znajduje odbicie w formach i materiałach, jakich artystka używa do swoich realizacji. Pobyty twórcze w Europejskim Centrum Współczesnych Działań Artystycznych CEAAC w Strasbourgu (2004) i w Kolonii Artystów w Stoczni Gdańskiej (2005). Prace w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i w kolekcjach prywatnych. Od 2008 r. współpracuje też z Tomaszem Zalejskim-Smoleniem.
Paweł Błęcki i Kama SokolnickaSkala Fantomu
Wernisaż: 4.12, godz. 18:00
Galeria Młodzi
ul. Gdańska 9
Łódź