Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Włodzimierza Puchalskiego miłośnikom przyrody i dobrej fotografii z pewnością nie trzeba przedstawiać. - pisze Lucyna Król - Fotograf, pionier polskiego filmu przyrodniczego, filmowiec - operator, reżyser, agronom, myśliwy, polarnik, patron konkursu fotograficznego organizowanego przez miesięcznik łowiecko-przyrodniczy "Łowiec Polski", patron Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Przyrodniczych i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych organizowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych w Łodzi, patron szkół podstawowych, gimnazjów, drużyn harcerskich. Długo by wymieniać...
Włodzimierz Puchalski był laureatem licznych nagród za fotografie i filmy przyrodnicze. Pozostawił po sobie bogatą filmografię, publikacje książkowe i albumowe. Jego fotograficzny dorobek w postaci tysięcy zdjęć i negatywów trafił w 2001 roku do zbiorów Muzeum Niepołomickiego na Zamku Królewskim w Niepołomicach.
6 marca 2009 roku minęło sto lat od urodzin Włodzimierza Puchalskiego, zaś 19 stycznia czterdzieści lat od dnia śmierci. Rok 2009 burmistrz miasta Niepołomice ogłosił Rokiem Włodzimierza Puchalskiego.
Na wystawie "FOTOGRAFIA WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO SALON ARTYSTYCZNY KAIR 1949" pokazanych zostanie sześćdziesiąt czarno-białych fotografii należących do Muzeum Niepołomickiego. Na ekspozycji zobaczyć będzie można zarówno dzikie, jak i domowe zwierzęta i ptaki w ich naturalnym środowisku. W sposobie obrazowania zauważyć można dwie wyraźne tendencje - jedna zbliżona do reportażu, druga zaś przywodząca na myśl zdjęcia studyjne (sam autor sugeruje taką interpretację, nadając części swych prac tytuł "Portret"). Prezentowane fotografie pochodzą z zestawu stu prac pokazywanych między innymi w Paryżu i Kairze, gdzie zdobyły szczególne uznanie. "Według wiadomości pochodzących od Sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Kairze, jury uznało, że przyznanie prof. Puchalskiemu nagrody w ramach konkursu uniemożliwiłoby nadanie jakichkolwiek nagród innym wystawcom ze względu na wyjątkowy artyzm, poziom techniczny i treść fotografii naszego rodaka. A chodzi o wystawę, która zgromadziła 26 państw, 182 autorów i ok. 2.000 eksponatów." [ Świat Fotografii R.:1950, nr 14, s. 28] Włodzimierz Puchalski otrzymał więc w Kairze poza konkursem złoty medal.
Na wystawie "FOTOGRAFIA WŁODZIMIERZA PUCHALSKIEGO SALON ARTYSTYCZNY KAIR 1949", oprócz wyżej omówionych zdjęć, zobaczyć będzie można portret Włodzimierza Puchalskiego wykonany w 1966 roku przez Wojciecha Plewińskiego, pochodzący ze zbiorów własnych Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, sprzęt fotograficzny używany przez Włodzimierza Puchalskiego oraz archiwalia użyczone przez Muzeum Niepołomickie.
Włodzimierz Puchalski Fotografia Włodzimierza Puchalskiego Salon Artystyczny Kair 1949
Wernisaż: 26.06, godz. 12:00
Termin: 26.06 - 09.08
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
ul. Józefitów 16, Kraków