Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Marco Citron zrealizował cykl fotografii niedawno, kilkanaście lat po upadku Związku Radzieckiego, na terenach dawnych państw bloku wschodniego. Na zdjęciach pojawiają się charakterystyczne dla czasów socjalizmu budynki, puste place, pomniki i dawne samochody. Fotografie powstały na starych, przeterminowanych kliszach. Dodatkowo retuszowane imitują kolorystykę typową dla ORWO.
Choć na pierwszy rzut oka zdjęcia Marco Citrona wyglądają na rozczulające "nudne pocztówki" z upalnych wakacji, wysłane gdzieś za środkowego Breżniewa, były robione ostatnio, kilkanaście lat po upadku Związku Radzieckiego. Budynki, place, autostrady, samochody, autobusy, pomniki zdobywców kosmosu stoją na pustkowiach, tak jakby dopiero je zbudowano, na corbusierowskim oczyszczonym terenie. Ale przecież zdjęcia są świeże. Wbrew optymistyczym wizjom decydentów i urbanistów otoczenie nie wypełniło się życiem, pozostało martwe. A może w martwotę z powrotem się obróciło, gdy umarł system, który powołał je i podtrzymywał przy życiu? Stare auta sugerują, że czas stanął w miejscu, ale przecież nie stanął, entropia dzień po dniu kosi żniwo. Połatany asfalt, kruszące się pobocza, zieleń wyliniała, budynki lekko przechodzone, nie zrujnowane wprawdzie, ale poszminkowane czasem jak trupy - znany, choć coraz rzadszy, i z Polski obraz ambitnego socmodernistycznego projektu nałożonego na prowincjonalną rzeczywistość.Grzegorz Piątek
Marco Citron (ur. 1974, Włochy) włoski fotograf kojarzony głównie ze zdjęciami architektury, której nadaje coraz to nowe oblicza i znaczenia. Swoje zdjęcia wystawiał między innymi w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Włoszech i na Słowenii. W Polsce jego prace prezentowane były podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie w 2007 roku. Wielokrotnie doceniany na międzynarodowych konkursach i festiwalach, w tym: International Color Award w Londynie w 2007 roku oraz International Photography Awards w Los Angeles (2006). Absolwent filozofii na uniwersytecie Ca" Foscari w Wenecji. Mieszka i pracuje w Pordenone w południowo-wschodnich Włoszech.
Strona autorska fotografa: www.marcocitron.com
Marco Citron - NIECH BOHATERSKIE CZYNY NARODU ŻYJĄ WIECZNIE
Wernisaż: 27.03.2009 godz. 19.00
Termin: 28.03.2009 - 30.04.2009
Galeria ZPAF i S-ka
ul. św. Tomasza 24, Kraków