Vincent Delbrouck "Beyond History 1998 - 2006" - wystawa w Galerii ZPAF i S-ka w Krakowie

Autor: ms

4 Luty 2009
Artykuł na: 4-5 minut
Galeria ZPAF i S-ka w Krakowie zaprasza na otwarcie wystawy belgijskiego autora Vincenta Delbroucka. Prezentacja obejmie zdjęcia z albumu "Beyond History (Hawana 1998-2006)". Spontaniczne, bezpretensjonalne ujęcia, uciekające od stereotypowych skojarzeń czy wyobrażeń o Kubie, budują opowieść o życiu młodych mieszkańców Hawany. Wernisaż w piatek, 6 lutego o godzinie 19.

Na wystawie w galerii ZPAF i S-ka pokazane zostaną fotografie z książki Vincenta Delbroucka "Beyond History (Hawana 1998-2006)". Album został wydany przez Bold Publishing z Amsterdamu. Obrazom towarzyszą wiersze kubańskiego pisarza Pedro Juana Gutierreza.

fot. Vincent Delbrouck

Książka powstała podczas wyjazdów Vincenta Delbroucka na Kubę. Odwiedzał Hawanę sześć razy. Zaprzyjaźnił się z afro-kubańską rodziną, poznawał przestrzeń, ulice, obrazy z przeszłości, niemożliwe związki... Fotografował, zbierał historie, obrazki. Z nich skomponował opowieść o miejscu i ludziach, atmosferze i życiu młodych Kubańczyków. Razem zestawił zdjęcia, które kojarzyć się mogą z amatorskimi, pamiątkowymi ujęciami, niedokończone kolaże, udawane pamiętniki, poetyckie teksty i rysunki. Tak skomponowaną całość zwykł nazywać poetyckim dokumentem.

fot. Vincent Delbrouck

Vincent Delbrouck: Moje zdjęcia (zdjęcia kolorowe, często robione z bezpośrednim użyciem lampy błyskowej) wydają się proste i niewyszukane, nieszykowne. Są bardzo zbliżone do amatorskich fotografii portretowych (użyto kilku portretów amatorskich) ale wcale nie uważam tych zdjęć za migawki. Te intymne portrety są oglądane i komponowane jak obrazy. Obrazy codziennego życia i martwe natury z kolorowej biografii, w której ja sam nie jestem jednym z głównych bohaterów. Uwielbiam używać określenia "poetycki dokument" gdy omawiam swoje prace. Coś wiecznie niedokończonego, zawsze z surowców wtórnych i zdecydowanie rozszczepionego i anomalnego, pełnego kwiatów, kobiet i znajomych ciał. Jak zbiór wierszy, a nie jak powieść.

(...)Sądzę, że sztuka nie powinna dokumentować rzeczywistości, ale ją komponować (od nowa). Jest sposobem radzenia sobie z życiem i fotografią, z rzeczywistością i fantazjami, z przeszłością i teraźniejszością, wolnością i unieruchomieniem. Pozwala po prostu zakwestionować naszą miłość, nasze twarze, nasze życie jako fragmenty w dziwnym albumie rodzinnym z samotnymi postaciami i przedmiotami.

fot. Vincent Delbrouck

Vincent Delbrouck (ur. 1975, Bruksela) Laureat nagród Memorial Giacomelli Prize 2002 (Włochy), Jean Salgaro Prize - podczas czternastego National Open Photography Prize (Muzeum Fotografii Charleroi, Belgia) oraz Vocational Bursary (Belgia) w 2003 roku. Jego prace publikowano m.in na łamach magazynów: Purple Journal, Pavilion, Code, Amica, Trace, Pozytyw, BlowUp Journal, Vu d'Ici i View. Brał udział w wystawach w Brukseli, Londynie, Houston, Mediolanie, Arles i Lyonie. Jest członkiem belgijskiej grupy BlowUp Collective. Mieszka i pracuje w Brukseli.

Informację o książce "Beyond History (Hawana 1998-2006) oraz wybór fotografii znaleźć można również na stronie www.beyondhistory.be

Vincent Delbrouck BEYOND HISTORY 1998-2006

Wernisaż: 6.02.2009 godz. 19:00
Termin: 7.02.2009 - 14.03.2009

Galeria ZPAF i S-ka
ul. św. Tomasza 24, Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3