Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
(...)Zieliński całkiem przypadkowo znajduje się w miejscu znanym z dzieciństwa, zauroczony jego dziwną aurą zaczyna fotografować. Są wakacje, szkoła jest pusta, powracają wspomnienia - niektóre z przedmiotów wydają się znajome, jednak meble i ściany odmalowano w dziwaczny sposób. Artysta błądzi po korytarzach i szkolnych klasach. Wszystko tryska kolorami, jeszcze klei się od olejnej farby, a pod jej warstwami kryje się historia i nostalgia." Fragment tekstu Joanny Zielińskiej "Fotografia nigdy nie jest zwyczajną odbitką".
Nowa seria Krzysztofa Zielińskiego "Szkoła Tysiąclecia / Millennium School" składa się z 44 fotografii wykonanych w Szkole Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie, rodzinnym mieście artysty, któremu poświęcił już wcześniejsze projekty fotograficzne. "Szkoła Tysiąclecia / Millennium School" to rodzaj nostalgicznej podróży po krainie własnego dzieciństwa, wędrówki w głąb pamięci. Artysta zastaje zapamiętaną scenografię nieco odmienioną, jak po radykalnym i nieudolnym liftingu. Owocem konfrontacji wspomnień z teraźniejszością jest seria niezwykle barwnych fotografii, nieco odrealnionych i emanujących swoistą czułością.
Sentymentalna retrospekcja bezpośrednio nawiązuje do historycznego tła, w jakim przyszło dorastać artyście. Tzw. "Szkoły Tysiąclecia" zostały wybudowane w ramach propagandowego planu Władysława Gomułki w latach 60-tych, jako dar partii dla narodu polskiego z okazji obchodów tysiąclecia państwowości polskiej i jako reakcja na kościelne obchody rocznicy chrztu Polski. Niektóre z powstałych budynków, oprócz przestronnych sal gimnastycznych, zostały wyposażone również w schrony. Sam artysta naukę rozpoczął w 1981 roku, tuż przed wybuchem stanu wojennego; skończył ją w 1989, już po obradach "okrągłego stołu". W "Millennium School" świat dzieciństwa autora, należący definitywnie do historii, przenika się w obiektywie aparatu z podrasowaną teraźniejszością polskiej prowincji.
Krzysztof Zieliński urodził się w 1974 roku w Wąbrzeźnie. Po ukończeniu szkoły podstawowej, na początku lat 90-tych, wyjechał do Torunia. Tam rozpoczęła się jego przygoda z fotografią. Uczęszczał na warsztaty fotograficzne w Domu Kultury Rubin oraz na zajęcia z fotografii do Wojewódzkiego Domu Kultury i Domu Muz, gdzie odbyła się jego pierwsza wystawa. W 2001 roku ukończył prestiżową Katedrę Fotografii FAMU w Pradze. Rozgłos przyniosła mu realizacja projektu "Hometown", nad którym pracował jeszcze podczas studiów. Seria kolorowych fotografii powstała w latach 2000 - 2003 i opowiadała o rodzinnym Wąbrzeźnie. Dwa kolejne projekty to "Random Pleasures" (2002-2005) i "Seens" (2006-2007). Autor prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych m.in. w Berlinie ("Millenium School", Galerie Magazin, 2008); Krakowie ("Random Pleasures", Galeria Zderzak, 2005); Rzymie ("Hometown", Instytut Polski, 2005); Warszawie ("Hometown", Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, 2004) oraz na wystawach zbiorowych. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie.
Fotografie z cyklu "Szkoła Tysiąclecia/Millennium School" należą do kolekcji CSW Znaki Czasu w Toruniu.
Krzysztof ZielińskiSZKOŁA TYSIĄCLECIA / MILLENNIUM SCHOOL
Kuratorka: Joanna Zielińska
Termin: 14.11.2008 - 31.01.2009
Centrum Sztuki WspółczesnejZnaki Czasuw Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń