Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Henri Cartierr Bresson uważany jest za ojca fotografii reporterskiej. To on sformułował tzw. zasadę "decydującego momentu". Na początku studiował malarstwo w Paryżu i miał zostać malarzem. Ale to w 1931 roku poświęcił się fotografii i rozpoczął regularne podróże w różne zakątki świata. Od 1932 roku zaczął uprawiać fotografię reportażową rozpoczynając od zleceń dla "Harper's Bazar" i "Vu".
Nazywany fotografem stulecia Henri Cartierr Bressona był także jednym z założycieli agencji fotograficznej MAGNUM. Zawsze był w miejscu, gdzie rozgrywały się znaczące wydarzenia polityczne.
Na czarno- białych zdjęciach utrwalił m.in. wyzwolenie Paryża w 1945 r., śmierć Ghandiego, ostatni etap wojny domowej w Chinach w 1949 r. Był pierwszym zagranicznym fotografem, którego wpuszczono na terytorium Związku Radzieckiego. Za swój dorobek artystyczny został uhonorowany licznymi nagrodami m.in. Hasselblad Award, Grand Prix National de la Photographie, czy Overseas Press Club of America Award. Jego prace wystawiane były w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku (MOMA), a także w Kioto, Tel Avivie, Paryżu, Sztokholmie, Londynie, Madrycie, Berlinie.
Więcęj o artyście można dowiedzieć się z artykułu na fotopolis.pl: Henri Cartierr Bresson (ur. 1908).
Wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Warszawie, przy udziale Magnum Photos i Fundacji Henri Cartier Bressona.
Komisarz wystawy: Ewa Ziembińska
Henri Cartierr Bresson Europejczycy
wystawa czynna do 16 listopada
Królikarnia
Ul. Puławska 113a, Warszawa