Fotograficzna instalacja Jurgity Remeikyte w Gdańsku

Autor: Marta Sinior

28 Sierpień 2008
Artykuł na: 4-5 minut
Jurgita Remeikyte to intermedialna artystka, wykorzystująca w swoich pracach fotografię. W dniach 5-7 września, w ramach odbywających się "Dni Wilna w Gdańsku" będzie można zobaczyć specjalnie przygotowaną na tą imprezę jej instalację fotograficzną. Jak większość tego typu projektów Remeikyte, instalacja będzie "jednorazowa", istniejąca jedynie przez te dwa dni. Polecamy.

Jurgita Remeikyte (1973) jest absolwentką Wydziału Fotografii i Mediów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej studiowała w Kownie i Utrechcie w Holandii. Jej prace oddają interdyscyplinarny charakter sztuki współczesnej. W swoich projektach fotografię używa w innych kontekstach, wykorzystując do tego różne podłoża, np. ceramiki, tkaniny, papier. Jej instalacje, łączące różne dziedziny sztuki, są jednorazowe, niepowtarzalne, istniejące zaledwie kilka dni. Jedyny ślad jaki po nich pozostaje, to dokumentacja oraz osobiste wrażenia odbiorców.

Projekt Jurgity Remeikyte, który będzie można zobaczyć w Gdańsku, został specjalnie przygotowany na Dni Wilna. Do pomieszczenia jednorazowo będą mogły wejść tylko 4 osoby. Obiekt prezentowany będzie tylko przez dwa dni, w godzinach 10.00 - 20.00.

Jurgita Remeikyte

Tak o swoich projektach napisała artystka:

Wszystkie moje dzieła wkraczają na płaszczyznę ponownych przemyśleń związanych z fotografią. Widziane z perspektywy dnia dzisiejszego prowokują odmienne odbieranie obrazu.

W ostatnich latach w przestrzeniach wystawienniczych dostrzegamy wiele prac, które używają wyjątkowo wyrafinowanej technologii. Mimo tej wszechobecnej technologii, fenomen natury nadal potrafi nas zadziwić i zaskoczyć. Przykładem mogą być właśnie obrazy rzucane przez małe otwory w ciemnym pomieszczeniu.

Jurgita Remeikyte

Pokazując swoją pracę "After, Meanwhile, Before III" CAC (Wilno), ponownie przekonałam się o tym, że większość widzów poszukiwała technologicznych powodów, naturalnie pojawiających się obrazów. Starali się odnaleźć rzutniki i dowiedzieć się w jaki sposób tak wiele obrazów może się pojawić w tym samym momencie. Drugą kwestią są naturalnie pojawiające się obrazy, które prowokują interakcję poprzez poruszanie się wokół pomieszczenia, w celu analizy obrazu, dotknięcia go czy też wzięcia do ręki. Uważam, że tego typu prace są wyjątkowo ważne w czasach wyrafinowanej technologii. Chciałabym stworzyć i pokazać "Gallerię-Obscure" w różnych miastach i pejzażach i taka też będzie instalacja fotograficzna w Gdańsku, niepowtarzalna i wyjątkowa, jak to inspirujące miasto, które po raz pierwszy odwiedziłam tydzień temu.

Instalacja Jurgity Remeikyte
5-7 września 2008
Obiekt będzie czynny w godzinach 10.00 - 20.00

Galeria-Obscura
Plac Kobzdeja, Gdańsk

Magazyn fotopolis.pl objął prezentację patronatem medialnym.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj