Fotografie Kazimierza Nowaka w plenerze

Autor: Marta Sinior

9 Kwiecień 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Kazimierz Nowak był pierwszym człowiekiem na świecie, który przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe oraz z południa na północ. Swoją niezwykłą podróż odbył rowerem, pieszo, konno, czółnem oraz na grzbiecie wielbłąda. Od jutra, 10 kwietnia 2008 roku przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego będzie można oglądać plenerową wystawę dokumentującą jedną z najbardziej niezwykłych wypraw w historii.

Wyprawa sprzed 70 lat nadal fascynuje i inspiruje. Fotografie Kazimierza Nowaka odsłaniają ludzi i kontynent afrykański, jakich już nie ma. Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o tym niezwykłym podróżniku w przekonaniu, że warto przywrócić ją Polakom. Nowak jest przykładem niezwykłego hartu ducha połączonego z wielką wrażliwością. Stanowi wzór dla młodych pokoleń podróżników.

Postacią Kazimierza Nowaka zafascynowany był znany reportażysta Ryszard Kapuściński, który tak o nim mówił: Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i ogromnej odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, bezbronny zupełnie, nie posiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent i to w czasach, gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat. On uczył nas wtedy, w latach trzydziestych XX wieku, jak należy traktować Trzeci Świat i jego mieszkańców.

fot. Kazimierz Nowak

Kazimierz Nowak urodził się 11 stycznia 1897 roku w miejscowości Stryj na Podolu. Po pierwszej wojnie światowej przeprowadził się do Poznania, gdzie podjął pracę urzędnika w towarzystwie ubezpieczeniowym. Podczas licznych rowerowych wycieczek po kraju Nowak realizował swoją pasje podróżnika i fotografa. Wsławił się tym, że jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański, a liczącą prawie 40 tysięcy kilometrów trasę pokonał głównie na rowerze i pieszo. Po powrocie do Polski wygłaszał odczyty poświęcone etnografii Afryki, wzbogacane pokazami fotografii. Kazimierz Nowak zmarł na zapalenie płuc w 1937 roku.

Więcej o podróżniku można dowiedzieć się ze strony: www.kazimierznowak.pl

Wystawa Kazimierz Nowak. Afryka 1931 - 1936 stanowi bogatą dokumentację niezwykłej wyprawy, w skład której wchodzą zdjęcia, fragmenty map i pocztówki. Prezentowana jest w wersji polsko-angielskiej. Wystawa została zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Łukasza Wierzbickiego ze Stowarzyszenia MCA, autora książki o podróży afrykańskiej Kazimierza Nowaka.

Wystawa Kazimierz Nowak. Afryka 1931 - 1936

Termin: 10-30.04.2008
Otwarcie wystawy: 10 kwietnia 2008 godzina 16.00

Ekspozycja prezentowana będzie przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego
Krakowskie Przedmieście, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj