Rafał (Szincza) Kijas w krakowskiej Pauzie

Autor: Michal Grzegorczyk

29 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W sobotę 2 lutego 2008 roku zostanie otwarta wystawa Rafała (Szinczy) Kijasa w krakowskiej Pauzie. Autor zaprezentuje swoją serię "ZONA - miejsca i ludzie".

Rafał (Szincza) Kijasurodził się 26 lipca 1969 roku w Makowie Podhalańskim. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Bochni. Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową, fotografią i designem. Z dystansem i dużym poczuciem humorem podchodzi do własnej osoby, o czym możemy się przekonać czytając stronę autorską Rafała Kijasa, gdzie opisał własną biografię. Inspiruje go Zona - miejsce pozaziemskich artefaktów i zardzewiałych pejzaży. W pracy twórczej wykorzystuje radzieckie wynalazki lat 50, medytacyjne techniki mistrzów Zen oraz najnowsze programy do obróbki zdjęć.

Sam artysta opisuje swoją drogę ku fotografii słowami: "Gdyby nie przypadek lub jak kto woli karma - pozostałbym nikomu nie znaną postacią, szarym zjadaczem chleba lub co najwyżej zawodowym kierowcą. Na pozór nic nie znaczące zdarzenia - ich splot - sprawił że pewnego dnia na mojej drodze stanęła mistrzyni ZEN w kaszmirowej kamizelce. Nazywała się Ozer Czenma i pochodziłą ze Śrinagaru - (jej kamizelka była jedyną nicią która łączyła ją ze znanym mi światem) ciało pokrywał tatuaż przedstawiający zawiłą mandhalę w centrum której znajdowało się miejsce zwane "ALEF".

W ciągu paru chwil, paru dni i miesięcy rozbiłem się o jej pustkę, przepadłem w otchłani.....by ponownie ruszyć w drogę.

Podarowała mi aparat fotograficzny, ćwiczyliśmy szybkostrzelność migawki, koany naświetlonej błony filmowej oraz transcendentną głębię ostrości..."

ZONA - to miejsca opuszczone, mało uczęszczane, wręcz radioaktywne, które w obiektywie Rafała (Szinczy) Kijasa zyskują postindustrialny wymiar. Artysta nie chce pokazywać miasta od strony, która tętni życiem i jest w centrum zainteresowania, lecz tą część zapomnianą. Wraz z autorem na nowo odkrywamy zniszczone fabryki, a miejsca wcześniej nieciekawe stają się kultowe.

W listopadzie 2007 roku artysta prezentował cykl fotografii o rodzinnym mieście. Bochnia na zdjęciach Rafała Szinczy Kijasa swym przedstawieniem daleko odbiega od rzeczywistości. Zwykli szarzy ludzie stają się ciekawi, a zniszczone budynki nabierają nowego wymiaru. Wystawa miała miejsce w Galerii MDK.

O Rafale (Szinczy) Kijasie możemy przeczytać:

Fotografią zajmuje się od urodzenia, wszystkie zarchiwizowane zdjęcia przechowuje w bocznej części kory czołowej, na hd oraz na kartach pamięci typu flash. Inspiruje go "ZONA," w której spędza wszystkie wolne chwile, łowi zardzewiałe ryby, remontuje kominy oraz prowadzi Agencje reklamową. Z zawodu grafik komputerowy - (ten archaiczny zawód przypomina nieco malowanie na szkle), połykacz ogni, czasami też leworęczny szermierz słowny - tzw. mańkut, lubi Rembrandta i cyberpunkowy nastrój powieści W.Gibsona.

Credo: "My, cywilizacje, już wiemy, że jesteśmy śmiertelne..."  Paul Valéry

Sponsorem wystawy w krakowskiej Pauzie jest firma Wacom

Rafał (Szincza) Kijas ZONA - miejsca i ludzie

Wernisaż wystawy: 2 lutego 2008, godz. 20.00
Termin: 2. 02 - 7. 03. 2008

Pauza
ul. Floriańska 18/3, I piętro, Kraków

Opracowała: Agata Nowa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj