Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Autor poprzez umiejętne wykorzystanie aparatu fotograficznego, oraz właściwości optycznych tworzy przestrzeń nadrealną, możliwą do zaistnienia tylko w wyobraźni widza. Artysta świadomie wykorzystuje właściwości cyfrowe współczesnej fotografii, tworząc złudzenia optyczne nacechowane indywidualnym stylem i ciekawym spojrzeniem na codzienną rzeczywistość.
Andrzej Jobczyk urodzony w 1985 roku, obecnie studiuje animację oraz efekty specjalne. Zajmuje się również grafiką, oraz rysunkliem, a w chwilach wolnych fotografuje.
Galeria Prospero na temat wystawy:
Próbując uchwycić istotę fotografii, nieuchronnie musimy zmierzyć się z kilkoma problemami. Niby fotografia jest spłaszczeniem reprodukowanej rzeczywistości. Niby jest "realistyczna", ale zdaje się być zarazem niekonwencjonalna. Fotografia, czy raczej przedmiot fotografii ciągle nam umyka, nie dając się sprowadzić do prostych, teoretycznych rozwiązań (inaczej mówiąc: dla każdej teorii fotograficznej można znaleźć kontrteorię). Fotografia (biegłe poruszanie się w Photoshopie) w rozumieniu Andrzeja Jobczyka jest kontrteorią realizmu. Analizując fotografię nie tropi jej magii ani fenomenu, ale kieruje ją, w stronę świadomych i nieuświadomionych procesów i praktyk poprzez które fotografia nabiera znaczenia i to znaczenia nadrealistycznego. Interesuje go nie tylko materialny przedmiot, jakim jest zdjęcie, ale także dyskursy, w jakie uwikłany jest widziany przez oglądającego obraz. Ważne miejsce w rozważaniach Andrzeja nad rzeczywistością ma zabawowy aspekt widzenia świata. W tak wczesnym okresie twórczym w jakim znajduje się Andrzej, jego "kwaśne" metafory zaprowadzą go w słodkie horyzonty.
Andrzej JobczykFotografia& Fotomontaż
12.12. 2007 - 26.01.2008
Galeria Prospero
ul. Krakowskie Przedmieście 52, 20-002 Lublin
Informację przygotowała Agata Nowak