Stefan Wojnecki w pigułce

Autor: Marta Sinior

7 Styczeń 2008
Artykuł na: 4-5 minut
W najbliższą środę, 9 stycznia 2008 roku w katowickiej Galerii Pustej zostanie otwarta wystawa znanego fotografa, teoretyka sztuki i pedagoga - Stefana Wojneckiego. Na ekspozycji "Moja fotografia w pigułce" zaprezentowane zostaną prace powstałe w ciągu pięćdziesięciu lat twórczości artysty.

Stefan Wojnecki urodzony w 1929 roku, ukończył fizykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Twórca, animator i teoretyk fotografii. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brał udział w około stu wystawach zbiorowych. Od 1952 roku był członkiem, później prezesem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1971 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pełnił szereg funkcji do prezesa Prezydium Zarządu Głównego włącznie. Od 1978 roku pracuje w dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na stanowisku docenta. W 1993 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, jako pierwszy w Polsce z dyscypliny artystycznej fotografia. Stefan Wojnecki był inicjatorem utworzenia studiów magisterskich na kierunku fotografia oraz Zaocznego Studium Fotografii na poziomie licencjatu w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pierwszych w polskim szkolnictwie artystycznym. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Fotografii Komputerowej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a od 1999 roku prof. zw. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zainicjował w 1998 roku utworzenie Naukowego Towarzystwa Fotografii, gdzie pełni funkcję prezesa. Prace Stefana Wojneckiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym w Poznaniu i innych kolekcjach.

fot. Stefan Wojnecki

(...) Myślą przewodnią mojej twórczości jest sztuka penetrująca. Pod tym pojęciem rozumiem sztukę, która zajmuje się sama sobą - zwrócona ku własnym cechom i zależnościom, penetrująca zakamarki, styki oraz obrzeża swojego własnego obszaru w sposób właściwy sztuce.
Patrząc od strony fotograficznego tworzywa, moja twórczość przebiega pomiędzy skrajnymi biegunami analogowej oraz cyfrowej fotografii, obrazujących funkcje matematyczne. Odnosząc się do procesu realizacyjnego, w mojej twórczości można znaleźć zarówno zdjęcia naświetlone w czasie od dwu stumilionowych części sekundy do zdjęć, możliwych do wykonania tylko jeden raz w ciągu doby. Podczas naświetlania jednych jak i drugich, nie widać co się fotografuje. Takie prace wymagają specjalistycznej wiedzy, perfekcyjnego podejścia i profesjonalnych umiejętności.

fot. Stefan Wojnecki

Z punktu widzenia różnych koncepcji sztuki, w mojej twórczości ustosunkowuję się do nich wprost lub pośrednio, nierzadko sięgając po miąższ ważkich problemów społecznych. Nie stronię również od refleksji nad magią fotograficznej materii. Jednakże, zagadnieniem, do którego ciągle powracam, jest filozoficzny problem ukazania ruchu, jego różnorodnych postaci i ujęć.

W latach 1956 do 1968 zajmowałem się fotografią generatywną. Była to fotografia tworząca obrazy z samej siebie. W latach 1969 do 1981 tworzyłem równolegle do fotografii analitycznej . Oznacza to, że oprócz penetracji właściwości fotografii, w swoich pracach poruszałem także problemy społeczne. W latach 1982 do 1999 związałem się z fotografią intermedialną. Od 2000 roku uprawiam fotografię postmedialną . Dwa ostatnie terminy wprowadzone zostały przeze mnie.
- napisał Stefan Wojnecki

Stefan Wojnecki Moja fotografia w pigułce

Termin wystawy: 10.01. - 06.02.2008
Wernisaż: 9 stycznia 2008 godzina 17.00

Galeria Pusta
Pl. Sejmu Śląskiego 2, Katowice

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj