Stefan Wojnecki "Moja Fotografia w pigułce 1956-2006"

Autor: Marta Sinior

21 Grudzień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Bogaty dorobek wyątkowego twórcy, animatora i teoretyka fotografii Stefana Wojneckiego zaprezentuje pilska Galeria Muzeum S. Staszica. Na wystawie "Moja Fotografia w pigułce 1956-2006" od 5 stycznia 2007 roku będzie można zobaczyć te najbardziej znane prace artysty powstałe w latach 50. jak i nowsze ukazujące zainteresowania Wojneckiego fotografią postmedialną.
fot. Stefan Wojnecki "Wpisuj swoje uporządkowanie świata" 1985

Myślą przewodnią mojej twórczości jest sztuka penetrująca. Pod tym pojęciem rozumiem sztukę zwróconą ku własnym cechom i zależnością, penetrującą je w sposób właściwy sztuce. Można mówić o pewnym podobieństwie do badań podstawowych w nauce.

W latach 1956 do 1968 zajmowałem się fotografią generatywną. Była to fotografia tworząca obrazy z samej siebie. W latach 1969 do 1981 tworzyłem równolegle do fotografii analitycznej. Oznacza to, że oprócz penetracji właściwości fotografii, w swoich pracach poruszałem także problemy społeczne. W latach 1982 do 1999 związałem się z fotografią intermedialną. W latach 2000 do 2003 uprawiałem (i czynię to nadal) fotografię postmedialną. Dwa ostatnie terminy wprowadzone zostały przeze mnie...

...Uważam, że pojęcie fotografii można rozszerzyć, określając fotografię jako obraz utworzony z czynników danych a priori. W takim ujęciu, obraz zawierający wybrane, z góry określone wzorce kształtu i koloru jest fotografią.
- Stefan Wojnecki

Stefan Wojnecki, Duogram 66

Stefan Wojnecki urodzony w 1929 roku w Poznaniu. Ukończył fizykę w Uniwersytecie Poznańskim, dzisiejszym UAM. Twórca, animator i teoretyk fotografii. Od 1952 roku był członkiem, później prezesem Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1971 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie pełnił szereg funkcji do prezesa Prezydium Zarządu Głównego włącznie. Od 1978 roku pracuje w dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na stanowisku docenta.

W 1993 roku otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych, jako pierwszy w Polsce z dyscypliny artystycznej fotografia. Był inicjatorem utworzenia studiów magisterskich na kierunku fotografia oraz Zaocznego Studium Fotografii na poziomie licencjatu w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pierwszych w polskim szkolnictwie artystycznym. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Fotografii Komputerowej w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a od 1999 roku prof. zw. w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Zainicjował w 1998 roku utworzenie Naukowego Towarzystwa Fotografii, gdzie pełni funkcję prezesa.

Stefan Wojnecki, Koncepcja, 1993

Swoje prace ekspoznował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, oraz brał udział w około stu wystawach zbiorowych. Był również kuratorem kilkudziesięciu imprez fotograficznych - wystaw, plenerów, warsztatów, sympozjów i seminariów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, w tym cyklicznych. W szczególności kierował sześcioma Międzynarodowymi Warsztatami Fotograficznymi PROFILE w latach 1991-2000. Wojnecki jest autorem kilkudziesięciu artykułów i dłuższych tekstów z teorii fotografii, oraz redaktorem kilku wydawnictw zbiorowych z zakresu fotografii. W 1999 roku opracował konspekt Moja teoria fotografii.

Stefan Wojnecki "Wpisuj swoje uporządkowanie świata" 1986

W ciągu ponad 50 lat pracy twórczej otrzymał szereg wyróżnień, nagród i odznaczeń, w tym także o charakterze międzynarodowym. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz medalu Scholae Bene Merito ASP w Poznaniu. Prace Stefana Wojneckiego znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Narodowym w Poznaniu i innych kolekcjach.

Prezentacja twórczości Stefana Wojneckiego moja fotografia w pigułce 1956-2006 będzie mieć miejsce w Galerii Muzeum S. Staszica (ul. Bowarna 18) w Pile. Otwarcie wystawy nastąpi w piątek, 5 stycznia 2007 roku o godzinie 17. Ekspozycja czynna będzie do lutego 2007. Natomiast następnego dnia, 6 stycznia o godzinie 10 odbędzie się spotkanie z artystą.

Organizatorzy: Muzeum Stanisława Staszica w Pile,?Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
"World Unseen" - sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, wystawa „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego...
3
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Poznańska Galeria Centralna zaprasza na nową wystawę Marty Zgierskiej. Tytułowe „Wewnętrze” to zachęcenie do refleksji nad tematem i ideą domu. Wernisaż już w sobotę o godz. 18.00.
6
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Jackiem Boneckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie operator, dziennikarz, fotograf sportowy i komercyjny Jacek Bonecki. Start 19...
2
Powiązane artykuły