Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Krynicki festiwal fotograficzny to cykliczna lipcowa impreza organizowana co roku przez krakowskie Stowarzyszenie Artystów "Młode Sztuki". Składa się z części konkursowej, w której osoby nie zajmujące się fotografią zawodowo mogą zaprezentować swoje wystawy, jak również konkurować o cenne nagrody oraz z części przeznaczonej dla profesjonalistów, do której trafiają niezwykłe ekspozycje z różnych zakątków Ziemi. W tym roku uczestnicy konkursu walczyli o niezwykle cenną nagrodę, jakiej nie ufundowano dotychczas w żadnym polskim konkursie fotograficznym - podkreśla Agnieszka Kantaruk, Dyrektor Festiwalu. Było nią wydanie autorskiego albumu fotograficznego, w całości złożonego ze zdjęć laureata, w znanym wydawnictwie "Pascal" - dodaje. Nagrodę zdobył w tym roku Maciej Duczyński za cykl prac zatytułowany "Światła Północy".
Organizatorzy zdecydowali, że ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi nie tradycyjnie - pod koniec festiwalu, ale na samym początku imprezy. Jurorzy przyjeżdżają do nas jeszcze przed otwarciem Festiwalu i oceniają zdjęcia zanim publiczność może je zobaczyć - mówi Konrad Myślik, jeden z organizatorów. Wyniki obrad Jury ogłaszamy w dniu otwarcia festiwalu. Ta przewrotność ma swoje uzasadnienie w walorze edukacyjnym - zwiedzający wystawy od razu wiedzą, które ekspozycje są najlepsze, mogą dopytać autorów nagrodzonych zdjęć o tajniki ich wykonania - tłumaczy.
W części konkursowej tego roku prezentowane są aż 33 wystawy, wszystkich wystaw łącznie pokazano 47. To ogromna liczba, zważywszy na fakt, że Krynica posiada tylko jedną galerię. Prezentacja takiej ilości wystaw jest możliwa wyłącznie dzięki pomocy krynickich hoteli i obiektów uzdrowiskowych, z których większość pomaga zaadaptować swoje wnętrza celem ekspozycji prac - mówi Jagoda Kaczmarek, koordynatorka części wystawowej.
Hotelarze pomagają chętnie, bo ich zdaniem festiwal fotograficzny to szansa na zmianę stereotypowego wizerunku Krynicy. Krynica wielu osobom kojarzy się wyłącznie z wypoczynkiem i rehabilitacją osób starszych. Impreza taka jak festiwal fotograficzny, kierowany w dużej mierze do ludzi młodych, przyciąga ich do Krynicy, na czym bardzo nam zależy - mówi Maciej Zieliński, Prezes Krynickiej Organizacji Turystycznej. Warto jednak zaznaczyć, że festiwalowe atrakcje są przeznaczone w takim samym stopniu dla każdego.
Duża liczba zwiedzających gromadzi się przy wystawach przedstawiających najdziksze zakątki Ziemi, dzikie ptaki czy zwierzęta leśne. Do najbardziej imponujących zalicza się wielkich rozmiarów wystawa zawieszona w powietrzu pod dachem Pijalni Głównej - to cykl zdjęć storczyków z Ekwadoru autorstwa jednego z najbardziej znanych fotografów tych roślin Tadeusza Kusibaba. Na osoby, które zajmują się fotografowaniem czekają warsztaty, podczas których można osobiście przetestować różnego rodzaju sprzęt fotograficzny - aparaty, obiektywy, akcesoria, urządzenia multimedialne, a także programy do komputerowej obróbki zdjęć, których działanie objaśniają wykładowcy.
Festiwal potrwa do soboty, 14 lipca 2007, jej dokładny program dostępny jest na Fotopolis.pl w dziale wydarzenia. Przed festiwalowymi gośćmi między innymi takie atrakcje jak Wieczór Orientalny (spotkanie z podróżnikami, pokaz slajdów) czy "Fotograficzny off road" - warsztaty, które pozwolą przeżyć niezapomniane przygody w niedostępnym terenie (kolumna samochodów terenowych zawiezie uczestników na wysoko położony punkt widokowy), połączone z testowaniem sprzętu firmy Nikon.
Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny