Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Od obiektywizmu do subiektywizmu, od wiary w obraz po pełną kontestację, to na tej osi rozpięte będą wydarzenia planowane w ramach Dekady Rzeczywistość a dokument. Położenie nacisku na stworzenie platformy do dyskusji wokół interesującej nas problematyki ma decydujący wpływ na program Dekady. O obecności danej wystawy lub innego wydarzenia decyduje więc głównie jego rola jako przykładu konkretnego stanowiska w relacji rzeczywistość - fotografia. Takie założenie nie oznacza rezygnacji z atrakcyjności warstwy wizualnej całego przedsięwzięcia, wręcz przeciwnie, przez bardzo świadomy dobór i selekcję, chcemy ją uczynić widoczną. - organizatorzy Dekady Fotografii.
Kuratorki dekady: Monika Kozień-Świca i Marta Miskowiec
PROGRAM V KRAKOWSKIEJ DEKADY FOTOGRAFII Rzeczywistość a dokument.
TERMIN: 18 - 27 kwietnia 2007
WYSTAWY: - wystawa-instalacja inaugurująca V Krakowską Dekadę Fotografii poświęcona domowym zasobom fotograficznym oraz dokumentacyjnej roli fotografii amatorskiej.
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, ul. Józefitów 16, otwarcie 18 kwietnia, godz. 12 (do 13 maja)] - Wystawa fotografii jednego z najbardziej znanych fotografów przełomu XIX i XX wieku. Fotografie Lartigue'a z czasem zostały uznane za najlepszy dokument epoki. Wystawa organizowana przy współpracy L'Association des Amis de Jacques-Henri Lartigue Minist're de la Culture-France, współorganizowana przez Instytut Francuski w Krakowie.
Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Pijarska 8, otwarcie 18 kwietnia, godz. 18 (do 17 czerwca)] - Fotografie Kazimierza nad Wisłą zrobione w latach 1930-31 uchodzą za pierwszy polski fotoreportaż. Ukazują codzienność żydowskiego miasteczka, kramiki drobnych handlarzy, atmosfera podwórek - wtedy już nie istniał.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3, otwarcie 19 kwietnia, godz. 12 (do 2 maja)] - na wystawę składa się około 100 prac fotoreporterów działających w latach 70. w kręgu czasopisma itd. Wystawa jest poszerzonym powtórzeniem wystawy zorganizowanej przez ZPAF w Warszawie w przededniu stanu wojennego, która nie doszła do skutku w grudniu 1981 roku.
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, pl. Szczepański 4, otwarcie 19 kwietnia, godz. 16 (do 29 kwietnia)] kadr z filmu - Wystawa jednego z najbardziej znanych artystów niemieckich. Zajmują go wzajemne wpływy wojny, ekonomii i polityki w obrębie społeczeństwa. W cyklu Oko/Maszyna analizuje skutki militarne oraz cywilne wprowadzenia w czasie Wojny w Zatoce nowego rodzaju broni. Wystawa zorganizowana przy współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.
Galeria Starmach, ul. Węgierska 5, otwarcie 19 kwietnia, godz. 18 (do 2 maja)] - Wystawa z wykorzystaniem około 100 obiektów muzealnych ze zbiorów Muzeum Etnograficznego i Muzeum Historii Fotografii.
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1, otwarcie 20 kwietnia, godz. 12 (do 31 maja)] - Wystawa składająca się z 36 fotografii i specjalnie do nich napisanych przez Małgorzatę Kanikułę tekstów. Poświęcona jest możliwościom odczytywania obrazu fotograficznego i tajemnicy tego, co przechowuje. Wystawie towarzyszy limitowana seria puzzli - 36 sztuk.
Stara Elektrownia Podgórska, ul. Nadwiślańska 4, otwarcie 20 kwietnia, godz. 18 (do 9 maja)] - Wystawa prezentująca poszukiwania czterech artystów należących do Warsztatu Formy Filmowej: Józefa Robakowskiego, Pawła Kwieka, Ryszarda Waśko i Wojciecha Bruszewskiego.
Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5, II piętro, otwarcie 23 kwietnia, godz. 19 (do 6 maja)] - Wystawa poświęcona jest performensom Marii Pinińskiej-Bereś. Stanowi próbę odtworzenia wydarzeń na podstawie dokumentacji i relacji świadków.
Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, otwarcie 24 kwietnia, godz. 18 (od 3 kwietnia do 8 maja)] - Cykl fotografii składający się z 76 fotografii przedstawia charakter pracy w czasach PRL-u.
Galeria Olympia, ul. Józefa 18, otwarcie 25 kwietnia, godz. 19 (do 4 maja)] - Wystawa odnosi się do wydarzeń jakie miały miejsce 10 maja 1979 roku w Emilcinie koło Opola Lubelskiego, kiedy to 71-letni rolnik Jan Wolski doświadczył spotkania trzeciego stopnia z przybyszami z innej planety.
Galeria Potocka, pl. Sikorskiego 10, otwarcie 26 kwietnia, godz. 18 (do 15 czerwca)] - kadry z filmu. Celebracja Erwina Koloczka jest szczególnym rodzajem historii człowieka, który istnieje tylko we wspomnieniach. Film stanowi kompilację wypowiedzi, scen filmowych i zdjęć poświęconych górnikowi - Erwinowi Koloczkowi.
Galeria Nova, ul. Kochanowskiego 10, otwarcie 27 kwietnia, godz. 18 (do16 maja)] DYSKUSJE I SPOTKANIA:
WYKŁAD:
PRZEGLĄD FILMÓW:
IMPREZY TOWARZYSZĄCE - DEKADA OFF
Dekada OFF powstaje niezależnie od programu głównego i nie podlega żadnej selekcji. Jest formą zupełnie wolnej wypowiedzi na temat relacji pomiędzy rzeczywistością a dokumentem.
Konkurs Jeden dzień z życia miasta to otwarty konkurs fotograficzny organizowany po raz piąty przez Muzeum Historii Fotografii, którego tematem jest jeden dzień z życia Miasta Krakowa. W tym roku dniem tym jest sobota, 21 kwietnia 2007 roku.
Spotkania Pokoleń towarzyszą Krakowskiej Dekadzie rokrocznie i skupiają stopniowo wokół siebie coraz liczniejszą rzeszę uczestników, przyjaciół i pasjonatów fotografii. Impreza obejmuje dwa pokazy slajdów składających się zarówno z fotografii ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii, jak i autorstwa uczestników spotkania.
Śródmiejski Ośrodek Kultury, ul. Mikołajska 2, 26 kwietnia, godz. 18.
Więcej informacji o poszczególnych wystawach znajduje się na stronie muzeum.