Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Wszystkie rzeczy widzialne, pouczające nas przez wzrok symbolicznie , to jest obrazowo, służą do przedstawienia i oznaczenia rzeczy niewidzialnych ... ponieważ piękno rzeczy widzialnych tkwi w ich formach ... piękno widzialne jest obrazem piękna niewidzialnego . Hugon ze św Wiktora
Tak Wojciech Rogowicz pisze o swojej fotografii:
Fotografia jest dla mnie ważnym i doskonałym środkiem komunikowania się. Jednak nie jest tylko techniką rejestracji ani sposobem wyszukanego przedstawiania otaczającej nas rzeczywistości. Jest w znacznie wyższym stopniu aktem twórczym zmuszającym nas do przemyślenia naszego otoczenia, do refleksji na temat tego, co nas wizualnie otacza. Fotografia jest doskonałym sposobem do wyrażania i opisywania świata poprzez własne emocje, marzenia...Prezentowane fotografie są swego rodzaju odkryciem się, otwarciem, ujawnieniem własnych myśli, niepokojów, ideałów...Powstały z myśli, ale są również obrazkami, które mają (mogą) rodzić myśli. Nie chcę jednak nikomu narzucać jakiegoś sposobu widzenia. Fotografie moje są wyłącznie propozycją - sugerującą coś, ale bez określonych definicji. Dają się natomiast niemal dowolnie interpretować. I tu muszę odwołać się do wrażliwości duchowej odbiorców, którzy starać się mogą odtworzyć moje procesy myślowe i dopowiadać bądź uzupełniać treści obrazków - fotografii, albowiem jak twierdził Umberto Eco każde "dzieło" ma formę otwartą.
Wojtek Rogowiczukończył Wyższe Studium Fotografii, a potem studia magisterskie na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Fotografuje od kilkunastu lat, świadomie od ok 10. Brał udział w różnych wystawach zbiorowych m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i w Broniszowie. Pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Fotoopowiadania Wojciecha Rogowicza prezentowane są od 5 do 31 marca w Galerii Kopyto mieszczącej się w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21, Racibórz).