Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
"Efekt rzeczywistości" to prezentacja kilkunastu projektów, które można interpretować jako różne spojrzenia na Polskę - na jej kulturę materialną, na przemiany społeczno-ekonomiczne, stereotypy światopoglądowe zakorzenione w społeczeństwie. Każde spojrzenie jest nie tylko indywidualne, ale korzysta także z innej tradycji reprezentacji. Współczesne nawiązania do fotografii ojczystej czy 19-wiecznej, dokumentacja architektury industrialnej, przemysłowej lub lokalnej zestawione są z wypowiedziami luźno nawiązującymi do dokumentu topograficznego. W tych ostatnich przestrzeń publiczna, architektura są tylko pretekstami do wypowiedzi wykraczających poza opis miejsca.
Wszystkie realizacje oparte są na tzw. "obrazie rzeczywistym", który w optyce oznacza obraz powstały w wyniku przechodzenia rzeczywistych promieni światła przez soczewkę skupiającą. Jednak sposoby posługiwania się owym obrazem mogą być bardzo różne, podobnie jak odczytywane znaczenia. Prace artystów posługujących się klasyczną, czarno-białą fotografią wchodzą w interesujący dialog z pracami twórców wykorzystujących fotografię i wideo do utopijnych projektów, lub do przeprowadzania krytyki współczesnego społeczeństwa, strategii reprezentacji, czy dyskursu muzealnego.
Artyści biorący udział w wystawie: Ewa Andrzejewska, Marcin Chomicki, Marek Glinkowski, Grzeszykowska - Smaga, Wojciech Hoffman, Alicja Karska - Aleksandra Went, Jerzy Łapiński, Paweł Pierściński, Aleksandra Polisiewicz, Łukasz Skąpski, Julia Staniszewska, Maciej Stępiński, Twożywo, Monika Wiechowska, Wojciech Wilczyk, Ireneusz Zjeżdżałka oraz Jan Żyszkowski.
Kuratorem wystawy jest Karolina Lewnadowska.
Ekspozycja Efekty rzeczywistości. Fotografia i wideo z Polski. Stypendyści MKiDN prezentowana będzie od 23 lutego do 1 kwietnia 2007 roku w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (pl. Małachowskiego 3) w Warszawie. Otwarcie wystawy nastąpi w czwartek, 22 lutego o godzinie 19.