Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W Małej Galerii ZPAF-CSW właśnie rozpoczęła się wystawa Marka Poźniaka i Przemysława Zajferta Camera Obscura Berlin - Stuttgart.
Projekt fotograficzny Marka Poźniaka i Przemka Zajferta oparty jest prostej zasadzie fotografii otworkowej. Camera obscura to "aparat" skonstruowany przy pomocy pudełka po papierach fotograficznych z odpowiednio nawierconymi otworkami i umieszczoną wewnątrz błoną. Zajfert naświetla błonę w Stuttgarcie, odkrywając jeden z otworków i przesyła pocztą do Berlina, gdzie Poźniak z kolei doświetla błonę po raz drugi przez umieszczony obok otworek. Tak otrzymany obraz jest powiększony na papierze fotograficznym i stanowi wspólny zapis. Motywy utrwalane przez autorów dotyczą ich samych i otoczenia w jakim przebywają: pojawiają się zarówno autoportrety jak i fragmenty obu miast.
Jak pisze Marek Grygiel, kurator wystawy: "Nie trudno stwierdzić, że otrzymane w taki sposób obrazy są swoistą impresją, a nie realistycznym wyostrzonym zapisem dokumentalnym. (...) są czymś w rodzaju artystycznego dialogu, zabawy nawet, której rezultaty są czasami zupełnie nieoczekiwane. Ten moment końcowego zaskoczenia - bo wykonując zdjęcia autorzy nie wiedzą co każdy z nich robi - dodatkowo wzmacnia oddziaływanie poszczególnych fotografii. Tworzy się w ten sposób rodzaj wspólnej gry, której głównym bohaterem jest Światło wzmagające plastyczną głębię poszczególnych fotografii i podkreślające ich bogatą, wielowątkową strukturę."
Projekt Marka Poźniaka i Przemka Zajferta sięga do źródeł fotografii, przypomina w jak prosty technologicznie sposób można utrwalać obraz. Oczywiście nie jest to fotografia o charakterze dokumentalnym, nie można nawet powiedzieć, że w pełni odwzorowuje rzeczywistość. Ale efekty robią wrażenie.
Wystawa Marka Poźniaka i Przemysława Zajferta Camera Obscura Berlin - Stuttgart będzie prezentowana do 9 lipca 2004 roku w Małej Galerii ZPAF-CSW (Warszawa, Pl. Zamkowy 8).