Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Poniżej publikujemy tekst kuratora wystawy Zenona Harasyma:
Zaabsorbowani troskami i kłopotami codziennego życia, zmuszeni niejednokrotnie do pracy w wymiarze daleko przekraczającym czas fizycznej i mentalnej aktywności, a dodatkowo zobligowani do pracy twórczej artyści zapominają o potrzebie wzajemnego poznawania się, kontaktów i porozumienia. A przecież umiejętność porozumiewania określa wzajemny stosunek między ludźmi i wpływa na poczucie własnej wartości. Chcąc nie chcąc, może z braku czasu lub chęci izolujemy się, stajemy się sobie bardziej znani z nazwiska lub twórczości, niż osobiście. Stopniowe zamieranie komunikacji międzyludzkiej w środowiskach twórczych, a również i w innych stowarzyszeniach staje się coraz bardziej aktualne. Z problemem tym spotkałem się w ciągu wielu lat mojej działalności fotograficznej. Znam nazwiska kolegów, poznałem wiele ich znakomitych prac, niestety bardzo często nie miałem okazji ich osobistego poznania. Sądzę, że wielu kolegów może to samo stwierdzić również odnośnie mojej osoby.
Przypadająca w bieżącym roku 60. rocznica powstania Związku Polskich Artystów Fotografików nasunęła mi myśl przygotowania wystawy pt: "Koledzy. Spotkanie poprzez fotografię". Elementem wiążącym projektu była moja fotografia, którą wysłałem do kolegów z prośbą o wykonanie swego autoportretu z tą właśnie fotografią. Wspólny autoportret to zapoznanie się przez fotografię, to także dowód wzajemnego porozumienia i akceptacji idei projektu. Prezentacja tych autoportretów na wystawie jako końcowy etap projektu jest nie tylko działaniem artystycznym, ale pozwala też zapoznać publiczność z postacią artysty, jego wizerunkiem w autointerpretacji.
Z propozycją udziału w tym projekcie zwróciłem się do wszystkich członków ZPAF, których adresy mailowe mogłem znaleźć na witrynie Związku. -wyjaśnia Zenon Harasym - Tu też pojawiła się moja prośba do tych kolegów, do których nie mogłem dotrzeć bezpośrednio. Do udziału w projekcie zaprosiłem też kilku Kolegów z zagranicy. W prawdzie mój apel nie spotkał się z szerszym zainteresowaniem, ale mam pełną satysfakcję z udziału tych Kolegów, którzy wzięli udział w projekcie i radość z przeprowadzonych rozmów, kontaktów mailowych, oglądania i eksponowania ich prac. Serdecznie wszystkim dziękuję i żywię nadzieję na osobiste kiedyś spotkanie. - dodaje.
W wystawie udział biorą: Rafał Drozdowski, Tomasz Dzwonkowski, Stasys Eidrigivicius, Erazm Wojciech Felcyn, Jacek Fijałkowski, Jiři Hanke, Jiřina Hankeova, Roman Hryciów, Peteris Jauzems, Konrad Jacek Jędrzejczak, Ryszard Kaczmarski, Andrzej Koniakowski, Antoni Kreis, Violetta Kuś, Mariusz Mazur, Janusz Musiał, Wiktor Nowotka, Zdzisław Pacholski, Bogdan Prystom, Antoni Rut, Piotr Sawicki, Tim Stürtz, Roman Timofiejuk, Stanisław Woś, Piotr Zabłocki oraz Andrzej Ziemkiewicz.
Wystawa Koledzy. Spotkanie poprzez fotografię prezentowana będzie w terminie 3 - 25 luty 2007 w Muzeum Miejskim Wrocławia (Stary Ratusz- Sala Wójtowska). Otwarcie ekspozycji nastąpi 2 lutego 2007 roku o godzinie 18