Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Harald Medboe na swoich fotografiach ukazuje z jednej strony wolnych ludzi, żyjących tak jak ich potomkowie, z drugiej widzimy tę ciemniejszą stronę - cenę, jaką Romowie muszą płacić za swój wybór. Jak czytamy w tekście towarzyszącym wystawie obok przykładów wschodniego wręcz przepychu widzimy ludzi żyjących w skrajnej, zupełnie dla nas niewyobrażalnej nędzy. Charakterystyczne jednak jest, że oglądając te fotografie mamy nieodparte wrażenie, iż ludzie ci są naprawdę szczęśliwi. Na większości fotografii widzimy uśmiechnięte dzieci, szczęśliwe rodziny, wesołe i zalotne kobiety, dumnych mężczyzn. Może ten uśmiech na ich twarzach wynika po prostu z nieświadomości, że można żyć inaczej, czyli tak jak my i inni mieszkańcy naszego bogatego i cywilizowanego kontynentu.
Trudno czasem uwierzyć, że zdjęcia te powstały w środku dzisiejszej Europy. Jednak znacznie bardziej zaskakująca jest refleksja nad naszym życiem, jaka powstaje podczas ich oglądania. Czy nasza pogoń za dobrami materialnymi, nasz rozsądek i przewidywalność ma jakiś sens?
Harald Medboe urodził się w Oslo w 1949 roku. Pracę swoją rozpoczął na początku lat 70-tych, jako fotograf Narodowego Teatru w Oslo. W latach 1978 - 1979 pracował jako nauczyciel fotografii w szkole artystycznej w Oslo (Statens Handver og kunstindustrikole). Później działał jako nie zależny fotograf, autor albumów fotograficznych (miedzy innymi Hermansen wydany w Norwegii, Szwecji i Danii oraz Rrom-gypsy trias wydana w Norwegii), powieści biograficznej Shit a cell, płyty z własnymi utworami Songs From Boredom Hotel.
Harald Medboe jest również znany w Polsce. Jego prace prezentowane były w Galerii Fotografii Domek Romański we Wrocławiu (1985) oraz w galerii Stodoła w Warszawie. Jego zdjęcie w roku 1981 znalazło się na okładce albumu jednego najpopularniejszych polsko-norweskich muzyków Andrzeja Dziubka (Andrej Nebb) i zespołu De Press Block to block. Płyta ta została uznana za najlepszą płytę z muzyką rockową w historii Norwegii.
W 2001 roku Medboe po raz pierwszy odbył podróż do ojczyzny swojej matki - Rumunii. W sumie spędził tam 14 miesięcy dokumentując życie różnych cygańskich plemion. W 2006 roku Futurum Forlag opublikowało książkę dokumentującą wyprawy Haralda Medboe do Rumunii.
Wystawie The Gypsy Trips Haralda Moedbe towarzyszy wydany w Norwegii katalog zawierający 60 ilustracji i 20 krótkich opowiadań opisujących spotkania autora z przedstawicielami różnych klanów.
Otwarcie ekspozycji Haralda Moedbe The Gypsy Trips nastąpi w czwartek, 11 stycznia 2007 roku o godzinie 18 w galerii Awangarda przy ulicy Wita Stwosza 32 (BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej) we Wrocławiu. Ekspozycja czynna będzie do 11 lutego 2007.