Aparaty
Leica M11 Black Paint - nowa wersja, która pięknie się zestarzeje
Fotografie do projektu "Stacja Warszawa" powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. W swoim pierwotnym zamyśle były "zamówione" jako ilustracje do felietonów Agaty Passent przez samą Autorkę.
Inspiracja tekstami wydawała mi się początkowo ułatwieniem w realizacji zdjęć, a tymczasem okazało się, że niełatwo jest nadążyć za wielowątkową wyobraźnią felietonistki często stosującej fabularyzacyjną konwencję. - wyznaje Wieteska - Nie ma też nic trudniejszego niż sfotografowanie rzeczywistości, w której żyje się na co dzień, spojrzeć z dystansem na własne podwórko.
Ostateczny kształt fotograficzny projektu złożony jest z kilku wątków stylistycznych. Tak więc są tu fotografie kolorowe i czarno-biale, w różnych formatach : od panoramicznych po kwadrat; oraz wielotematyczne : architektura, martwa natura, zwierzęta, plener miejski, wnętrza i najważniejsze: człowiek czyli Warszawiak. Felietony Agaty Passent skupiają się przede wszystkim na stylu życia mieszkańców Warszawy. W efekcie końcowym to człowiek zdominował cały cykl, bo miasto bez człowieka to tylko scenografia bez ruchu i emocji. Nie interesowały mnie folderowe pejzaże i puste ulice. Nie wszystkie fotografie są bezpośrednią ilustracją tekstu, część z nich tylko luźno inspiruje się nastrojem, miejscem akcji, jedną z postaci czy ironiczną uwagą felietonistki.
Kilka fotografii w ogóle nie powstało mimo wielokrotnych nalegań (jakże przyjemnych) Autorki np.: korki uliczne czy też wyjątkowo mroźne świty nad Wisłą. W zamian zaproponowałem m.in. misia w zoo i raut w ambasadzie chińskiej...
Ostatecznie też tematu Warszawy nie uważam w swojej twórczości za zamknięty - raz zaszczepiona inspiracja Szanownej Pani Redaktor wydaje się być niewyczerpanym źródłem nowych, codziennych obserwacji fotograficznych naszej stolicy. - Wojtek Wieteska
Felietony Passent skupiają się na codziennym życiu Warszawiaków i utrzymane są w charakterystycznym dla Agaty Passent humorystycznym i ironicznym stylu. Autorka stara się spojrzeć na własne miasto z dystansem, być turystką we własnym mieście. "Nie jestem historykiem, więc gdy zaproponowano mi felietony o Warszawie, wiedziałam, że nie mogę udawać varsavianistki. O Warszawie, czyli o czym - zadawałam sobie to pytanie na przestrzeni tych dwóch lat? Jak opisać miasto, które tyle razy odradzało się na nowo, miasto które nie ma jeszcze wyraźnej tożsamości, miasto przejezdne, miasto bez centrum. Skupiłam się na sprawach pozornie zwykłych, na tym jak codziennie przeciętny mieszkaniec stolicy walczy o przetrwanie w tej miejskiej dżungli." Współczesne radio nie toleruje długich wypowiedzi, króluje muzyka, felietony Passent mają zatem lakoniczną formę. "Dyrektor radia PIN, pan Emil Marat, beształ mnie za każdym razem gdy przekroczyłam limit 3 minut na antenie."
(...) Warszawę tak trudno nazwać, trudno złapać, to miasto kadruje się niełatwo. Chciałam, żeby dopełnieniem mych wątłych słów był obraz. Zwróciłam się z propozycją współpracy do Wojtka Wieteski, bo w jego fotografiach znajduję elementy bardzo mi bliskie. Ironię, ale i sentymentalizm. Pod płaszczykiem humoru i sztucznego blichtru staramy się przemycić odrobinę melancholii, smutku. We współczesnej fotografii coraz więcej jest sztuczek technicznych, stylizacji, reklamowego upiększania. Czułam, że Wojtek Wieteska, który nie daje się zwieść modom, nie będzie bał się fotografować ludzi i ich otoczenia. - powiedziała Agata Passent.
Poniżej zamieszczamy informacje o autorach:
Wojtek Wieteska jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów. Absolwent wydziału operatorskiego i realizacji telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi oraz historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i paryskiej Sorbony. Jego indywidualny styl charakteryzuje się konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Liczne podróże zaowocowały cyklami: 36 x Paryż, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C. #02, Dolina Katmandu, Martwa Natura. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi oraz w EAF w Warszawie. Jest reprezentowany przez galerie sztuki: Art New Media, Luksfera, Galeria 65 w Warszawie oraz Lumas w Berlinie. Wieteska obecnie mieszka w Warszawie, gdzie realizuje projekty artystyczne i reklamowe.
Polecamy stronę internetową Wojtka Wieteski
Agata Passent - dziennikarka, felietonistka i autorka książek. Jest absolwentką Uniwersytetu w Harvardzie i Uniwersytetu Warszawskiego. Passent należy do jednych z najbardziej popularnych felietonistek swojego pokolenia. Jej prace charakteryzuje ironia i dowcip, lekkie i cięte pióro. Od 1997 roku ma swój stały felieton w miesięczniku Twój Styl. Współpracowała m.in. z Radiem Pin, magazynem City, TVP1. Obecnie również z portalem Onet.pl. Autorka książek takich jak: Jest fantastycznie, Pałac wiecznie żywy, Miastówka (felietony o Warszawie) oraz Olbiński i opera. Od 2002 roku fundatorka i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej.
Wernisaż wystawy fotografii Stacja Warszawa autorstwa Wojtka Wieteski odbędzie się 7 listopada 2006 roku o godzinie 19 w Yours Gallery mieszczącej się w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 33 w Warszawie. Ekspozycja czynna będzie w terminie 8 - 30 listopada 2006.