Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Termin wystawy zorganizowanej przez Galerię pod Fikusem i Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni" nie jest przypadkowy. Artysta zmarł niemal równo rok temu (na początku września 2005). Jego koledzy z "Niezależnych" (klubu, który zakładał w 1972 roku i któremu przez wiele lat przewodniczył) postanowili uczcić pierwszą rocznicę śmierci fotografa przygotowując przegląd jego twórczości.
Prace Jerzego Lubczyńskiego można oglądać w Galerii pod Fikusem mieszczącej się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim przy ul. Daszyńskiego 2. Ekspozycja potrwa do 13 listopada.
Poniżej kilka słów o artyście od organizatorów.
"Jerzy Lubczyński - twórczość" - wystawa fotografii i projektów
Galeria pod Fikusem - 1-13 XI 2006
Jerzy Lubczyński - artysta fotografik, znakomity diaporamista, zasłużony mieszkaniec Jastrzębia Zdroju, członek honorowy wielu towarzystw fotograficznych w Polsce. Odznaczony licznymi wyróżnieniami, nagrodami, odznaczeniami, tytułami honorowymi, przyznanymi przez międzynarodowe, polskie i regionalne instytucje oraz stowarzyszenia, m.in.: Zasłużony dla Fotografii Polskiej (Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej), Artysta A.F.I.A.P. (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej), Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki).
Jerzy Lubczyński był autorem wielu wystaw indywidualnych, uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, zdobywał najwyższe nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Jego diaporamy pokazywano na wszystkich krajowych festiwalach. Autor wielu medali okolicznościowych i felietonów na temat fotografii. Projektant wszystkich katalogów JKF"N" oraz innych wydawnictw klubowych. Był nie tylko artystą, ale też znanym teoretykiem fotografii.
Od lat 60-tych razem z żoną Zofią angażował się w działalność na rzecz społeczności jastrzębskiej. W 1972 r. założył Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni", który wkrótce stał się wizytówką miasta i jedną z jego najważniejszych instytucji artystycznych.
Podczas Jego kierowania Klubem i dzięki Jego pomocy wielu członków klubu zdobyło tytuły A.F.I.A.P., godność członków honorowych Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej oraz najwyższe odznaczenia "Zasłużony dla Fotografii Polskiej". Dla kolegów z Klubu był nie tylko bezspornym autorytetem, ale równocześnie przyjacielem, najlepszym towarzyszem wypraw i plenerów fotograficznych.
Prezesem "Niezależnych" Jerzy Lubczyński pozostawał aż do 2004r., kiedy to ciężka choroba nie pozwoliła Mu już dłużej pełnić tej funkcji. Zmarł 9 września 2005 roku.
Wystawy Indywidualne: "Opowieść pesymistyczna" ZOPAŚT Jastrzębie 1976, "Aneks do życiorysu" Kraków 1977, "KL Auschwitz" KMPiK Jastrzębie 1985 i 1988, "Retrospekcja" MOK Jastrzębie 1995, "Fotografie" Zielona Góra 1995, "A niebo takie pogodne" NCK Kraków 1996.
Udział w wystawach w kraju (ponad 1000 zdjęć) m.in.: "Salon Zaproszonych" Łódż (3x), "Polska Fotografia Krajobrazowa 1944-1984" (wystawa problemowa-1985), "Biennale Krajobrazu" Kielce, "Biennale Fotografii Przyrodniczej" Poznań, "Konfrontacje" Gorzów Wlkp., "Foto-Expo" Poznań, "Biennale Plakatu" Płock, "Diaporama Dolnośląska" Lubin (6x), "Spotkania z Diaporamą" Szczecin (wielokrotnie), "Venus" Kraków, "Diapol" Radom, "Małe Formaty" Warszawa, "Remis" Gorzów Wlkp., "Foto-Żart" Legnica,
i za granicą (ok. 500 zdjęć): "Int. Salon" Limoges Francja, "Int. Salon Modern Foto" Austria, "Salao Capixaba" Brazylia, "Salao de Arte Phot." Portugalia, "Border Int. Salon" Południowa Afryka, "Interfot" Adelaida Australia, "Assofoto" ZSRR, "Biennale FIAP'76".