"Neonowe tygrysy" w Centrum Manggha i warsztaty Petera Bialobrzeskiego

Autor: Tomasz Gutkowski

27 Październik 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Już jutro, 28 października, w krakowskim Centrum Manggha nastąpi otwarcie długo oczekiwanej wystawy "Neonowe tygrysy". Peter Bialobrzeski zdobył za niego nagrodę Word Press Photo 2002 w kategorii "Sztuka - reportaż". Także jutro, o 12.00, w Galerii Camelot odbędą się warsztaty, podczas których autor opowie o swojej pracy i zaprezentuje najnowsze zdjęcia. Gorąco polecamy!
fot. Peter Bialobrzeski / laif

Nie sposób jednoznacznie ocenić, czy to, co widzimy to współczesność, czy może już przyszłość. Oniryczne obrazy azjatyckich megalopolii sprawiają wrażenie dekoracji z filmu science-fiction lub komputerowych symulacji z pracowni architekta wizjonera, obdarzonego nietuzinkową wyobraźnią i jednocześnie utopijnym rozmachem.

"Neonowe tygrysy" to 28 wielkoformatowych zdjęć (2 na 1,5 metra) wybitnego niemieckiego fotografa Petera Bialobrzeskiego, zrzeszonego w agencji "laif", przedstawiających największe miasta świata: Hong Kong, Bangkok, Shanghai i Kuala Lumpur. Wieżowce ze stali i szkła, wiadukty, orgie świateł wszechobecnych reklam - to wszystko, co stanowi codzienność ich mieszkańców, dla nas wydaje się być jedynie piękną, aczkolwiek nierealną wizją.

Póki co, Polsce - zakorzenionej w zabytkowej architekturze starówek i rynków miejskich - daleko do "azjatyckich tygrysów", jednak nieuchronnie, wraz z zalewem wschodnich towarów, czeka nas upodobnienie się do "technologicznej cywilizacji" Wschodu.

Bialobrzeski jest wykładowcą na Akademii Sztuk Pięknych w Bremen, publikował w wiodących tytułach prasowych jak GEO i New York Times. Reportaż "Neonowe tygrysy" otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie World Press Photo 2002 w kategorii "Sztuka - reportaż".

Wystawa "Neonowe Tygrysy" potrwa od 26 października do 3 grudnia w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Imago Mundi, promująca fotografię i jej autorów. Z równym zaangażowaniem wspiera twórców współczesnych, jak i wyszukuje autorów zapomnianych, których archiwa szczególnie zasługują na udostępnienie szerokiej publiczności. Fundacja jest m.in. współorganizatorem największego w Europie Środkowo-Wschodniej festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Warsztaty odbędą się 28 października 2006 roku, godz. 12.00 w Galerii Camelot, zaułek św. Tomasz 17, I piętro. Zapraszają: Fundacja Imago Mundi, Konsulat Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz Olympus Polska.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj