Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Ideą przewodnią wystawy CO2. Bruksela do nieskończoności jest wykorzystanie fotografii jako narzędzia postrzegania, rozumienia i pokazywania otaczającej rzeczywistości, a w szczególności odczytywania złożonych kontekstów współczesnego miasta. Prace twórców biorących udział w projekcie stanowią interpretację miasta, opartej na indywidualnych odczuciach i autorskich wizji. Wybranych artystów różnią punkty widzenia, sposoby obrazowania oraz stylistyka. Dzięki takiej różnorodności powstała ekspozycja stanowi ciekawą impresję na temat Brukseli.
Jak wyjaśnia Jean-Louis Godefroid, kurator wystawy CO2. Bruksela do nieskończoności, ich pomysłodawcami są sami twórcy: Programy takie, jak "Siedziby artystów" powstały na skutek rozmów z wieloma artystami, którzy pragnęli fotografować właśnie Brukselę. Pojawiła się zatem rzeczywista potrzeba sprostania ich życzeniom i realizacji tych projektów. Zapraszamy po prostu osoby reprezentujące fotografię i sztuki plastyczne. Celem, w szerszej perspektywie, jest stworzenie zbioru współczesnych archiwów miasta, nawet jeśli miałyby one przybrać postać kalejdoskopu, spowodowaną doborem takich artystów. Naszym zamiarem nie jest naśladowanie jakichkolwiek konkretnych szkół dokumentalistycznych, dość dobrze już zakorzenionych, lecz raczej rozbicie i dekompozycja ich sztywności poprzez zaproponowanie wizji Brukseli bardziej subiektywnej, a więc bardziej eksperymentalnej.
Organizatorzy wystawy zapraszają również na wykład Danielle Leenaerts Fotografowanie Brukseli - od pierwszych prób fotograficznych po warsztaty z udziałem artystów współczesnych, który odbędzie się w środę, 25 października 2006 roku o godzinie 17 w Sali "Pod Kruki" MCK. Odczyt zostanie wygłoszony w języku francuskim i będzie tłumaczony symultanicznie.
Wernisaż wystawy CO2. Bruksela do nieskończoności odbędzie się 24 października 2006 roku o godzinie 18 w Międzynarodowym Centrum Kultury (Rynek Główny 25) w Krakowie. Ekspozycja czynna będzie do 26 listopada 2006.
Koncepcja ekspozycji została przygotowana specjalnie dla Galerii MCK. Jest owocem współpracy Międzynarodowego Centrum Kultury z Delegaturą Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii, Regionu Walonii i Komisji Wspólnotowej Francuskiej Regionu Stołecznego Brukseli oraz Centrum Contretype.