Gliwicki Miesiąc Fotografii

Autor: Marta Sinior

6 Październik 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Przez cały październik w Gliwicach odbywa się Miesiąc Fotografii. W galeriach prezentowane są współczesne prace artystów związanych z miastem. Jedną z wystaw Miesiąca jest ekspozycja "Fenomeny i Fantomy. Gliwickie środowisko fotograficzne 1951-2000" obecnie prezentowana w galerii Fotopolis.pl.
Roman Hryciów "Twarze Śląska"

Poniżej lista wystaw prezentowanych w ramach Gliwickiego Miesiąca Fotografii:

Willa Caro

ul. Dolnych Wałów 8a

22.09. - 30.10. (otwarcie wystawy o godzinie 17.00);

Roman Hryciów Twarze Śląska

Wystawa to prezentacja fotograficznych portretów śląskich górników. Zdjęcia zostały wykonane na terenie kopalni, bezpośrednio po zakończeniu pracy na porannej szychcie. Ich autorem jest Roman Hryciów - artysta fotografik, fotografik, członek ZPAF-u, laureat około 100 nagród i wyróżnień na wystawach w kraju i za granicą. Pomysłodawca i organizator trzech pierwszych edycji istniejącego do dziś Biennale Fotografii Górskiej. Jest absolwentem m.in. Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Obecnie jest niezależnym fotografem realizującym zdjęcia do wydawnictw: katalogów, kalendarzy, książek, plakatów.

Kurator wystawy: Jolanta Foryst

Galeria Brama

ul. Krótka 1-3

22.09. - 8.10. (otwarcie wystawy o godzinie 18.00)]

fot. Michał Sowiński

- Zofia Rydet, Michał Sowiński, Maciej Głowaczewski, Jan Suchan, Stanisław Skoczeń, Stanisław Heyda.

Wystawa ukazuje fotografię reportażową i socjologiczną z lat 1960 - 2006, między innymi autorów związanych z dawnym Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie: Zofii Rydet (prace z lat 1960 ? 1970, powstałe podczas wędrówek artystki po Śląsku), Michała Sowińskiego cykl reportażowy "Kochankowie nocy i Bachusa" czyli nocne wędrówki autora po "zakazanych" gliwickich miejscach z początku lat 60, Piotra Janika, Czesława Siemianowskiego i Stanisława Skoczenia. Prezentowane będą także m.in. nagrodzone cykle z lat 1983 - 1990 Na Zatorzu oraz Muzeum Przemysłu Macieja Głowaczewskiego zajmującego się fotografią prasową i reportażową, także członka GTF, Jana Suchana fotografika od lat związanego z Nowinami Gliwickimi oraz Stanisława Heydy (ur. 1983 r.) młodego gliwickiego fotografika, studenta Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, który zaprezentuje cykl Blisko, nagrodzony w 2006 roku na konkursie Fotografii Prasowej w Warszawie (I. nagroda w kategorii "Życie codzienne").

Kurator wystawy: Anna Kwiecień

Galeria w Ratuszu

11.10. - 30.10. (otwarcie wystawy o godzinie 17.00)]

fot. Czesław Siemianowski, Tryptyk, 1981-1989

- Wystawa prezentuje jedną godzinę z życia Gliwic w fotografiach artystów z Gliwickiej Grupy Fotograficznej "Precel". GGF "Precel" to działająca od 5 lat nieformalna grupa zrzeszająca amatorów fotografii z naszego miasta. Jej członkami są zarówno doświadczeni fotograficy jak i osoby wkraczające dopiero w świat fotografii. Artyści mają za sobą udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, uczestnictwo w Rybnickich Festiwalach Fotograficznych oraz Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Wcześniej swoje prace prezentowali na wystawie m.in. w Ruinach Teatru Miejskiego oraz w Galerii w Ratuszu, a także na pokazach multimedialnych.

Kurator wystawy: Tomasz Zdulski

Radiostacja Gliwice

ul. Tarnogórska 129

12.10.-30.10. (otwarcie wystawy o godzinie 17.00)]

fot. Iwona Zięba

Witold Cichocki - ur. w 1966 r. w Gliwicach, absolwent Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze. Wykonał wiele zdjęć do celów ilustracyjnych i wydawniczych, brał udział w wystawach indywidualnych i grupowych. Członek Gliwickiej Grupy Fotograficznej "Precel".

Andrzej B. Górski - ur. w 1951 r. w Jarosławiu, od 1970 r. członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, inicjator powstania i współzałożyciel Studia Prób Fotograficznych i Filmowych "ZOOM" (od 1974 r.), liczne wystawy indywidualne i prezentacje ze studiem "ZOOM", m.in. w Gliwicach, Poznaniu, Uniejowie, Wrocławiu, Świnoujściu.

Jan Maciej Zamorski - ur. w 1950 r. w Gliwicach. Członek Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego, założyciel i szef Studenckiego Klubu Filmowego przy Klubie "Gwarek" (koniec lat 70.), członek grupy ZOOM. Od 1985 r. mieszka w USA (Chicago). Publikowane prace: "Playboy" (polskie wydanie), "Chicago Tribune", "Reader Magazine" oraz prasa polonijna. Wydawnictwa: album "Chicago" (wraz z Jerzym Malinowskim).

Iwona Zięba - ur. w 1968 r. w Zbrosławicach, absolwentka Wydziału Grafiki katowickiej Filii ASP w Krakowie, członek Gliwickiej Grupy Fotograficznej "Precel". W dorobku liczne nagrody i wyróżnienia.

Kurator wystawy: Andrzej B. Górski

Klub Muzyczny 4art

ul. Wieczorka 22

13.10.- 30.10. (otwarcie wystawy o godzinie 17.00)]

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)