Fenomeny i fantomy. Gliwickie środowisko fotograficzne w latach 1951 - 2000

Autor: Marta Sinior

4 Wrzesień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Ciekawa i ważna wystawa prezentowana będzie od 16 września 2006 roku w głównej siedzibie Muzeum w Gliwicach -Willi Oscara Caro. Wystawa "Fenomeny i fantomy. Gliwickie środowisko fotograficzne w latach 1951 - 2000" zaprezentuje twórczość i działalność gliwickiego środowiska fotograficznego, z którego wywodzą się najznakomitsi polscy artyści fotograficy, m.in: Aleksander Górski, Jerzy Lewczyński czy Zofia Rydet.
fot. Wiktor Hombek "Wieśniaczka", 1963 r.

Gliwicka muzealna kolekcja jest tworzona od 1991 roku i obejmuje kilkaset fotografii artystów pochodzących z dawnego Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz fotografików młodszego pokolenia, którzy są związani ze Śląskiem poprzez pochodzenie lub inspiracje i tematykę swej twórczości.

Na początki kształtowania się dynamicznego, fenomenalnego środowiska fotograficznego w Gliwicach miały wpływ osobowości reprezentujące przedwojenną, lwowską szkołę fotografii, czerpiącą z estetyki piktoralizmu, ale także otwartą na działania i eksperymenty formalne. Byli to zarazem pierwsi aktywni organizatorzy i działacze amatorskiego ruchu fotograficznego w Gliwicach: Władysław Dec, Tadeusz Maciejko i Adam Sheybal. Fotografia stała się pierwszą zamanifestowaną i praktykowaną dziedziną sztuki w powracającym do życia po wojnie mieście, pozostając zresztą pierwszoplanową przez długie lata.

Gliwicki Oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (PTF) został utworzony w 1951 roku, natomiast w 1961 roku przekształcono go w samodzielne fotograficzne stowarzyszenie regionalne o nazwie Gliwickie Towarzystwo Fotograficzne (GTF), które z przerwami działało do 2000 roku. Stowarzyszenie to, chociaż miało charakter amatorski, skupiało oprócz wielu miłośników, hobbystów, także prawdziwych profesjonalistów, mistrzów przedwojennej fotografii zakładowej operujących perfekcyjnym warsztatem, wiele indywidualności i osobowości artystycznych wpisujących się w historię polskiej, powojennej fotografii, jak np. Aleksander Górski, Piotr Janik, Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Michał Sowiński i inni. Kilkanaście osób - członków GTF zostało członkami Związku Polskich Artystów Fotografików, a kilku otrzymało zaszczytny tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP), Zofia Rydet (EFIAP - Excellence FIAP).
- fragment tekstu autorstwa Anny Kwiecień

fot. Zofia Rydet z cyklu "Obsesje", ok.1968-1970

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów takich jak: Kazimiera Dyakowska, Marek Gerstmann, Aleksander Górski, Andrzej Bogusław Górski, Maciej Głowaczewski, Wiktor Hombek, Piotr Janik, Władysław Jasieński, Emil Kugler, Tadeusz Kwiatkowski, Jan Lessaer, Jerzy Lewczyński, Tadeusz Maciejko, Jerzy Malinowski, Zofia Rydet, Adam Sheybal, Czesław Siemianowski, Stanisław Skoczeń, Michał Sowiński oraz Krzysztof Vorbrodt.

Wystawie towarzyszyć będzie publikacja opisująca gliwickie środowisko fotograficzne, katalog fotografii artystycznej powstałej w latach 1951-2000, znajdującej się w zbiorach Muzeum w Gliwicach oraz narracja artysty fotografika, "kronikarza" i niestrudzonego działacza Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego - Jerzego Lewczyńskiego, mająca charakter materiałów źródłowych, które staną się zapewne bezcennymi w badaniach nad tym ważnym wątkiem w historii polskiej fotografii.

Ekspozycja Fenomeny i fantomy. Gliwickie środowisko fotograficzne w latach 1951 - 2000 zostanie udostępniona zwiedzającym 16 września 2006 w Willi Oscara Caro - głównej siedzibie Muzeum w Gliwicach. Wystawa potrwa do 30 października 2006 roku.

Magazyn Fotopolis.pl objął wystawę patronatem medialnym.

Wkrótce więcej zdjęć w galerii Fotopolis.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Promocja na lampy GlareOne: kompletne zestawy LED w niższej cenie
Zestaw, który sprawdzi się w każdym domowym lub profesjonalnym studiu - GlareOne LED 220 lub 300 BiColor D ze statywem Air A-275 i softboxem 60×90 Easy Fold teraz do kupienia w atrakcyjnej...
2
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Trwa atrakcyjna promocja na lampy Nanlite: przy zakupie akcesoria studyjne za 1 zł
Zaawansowane lampy studyjne Nanlite z serii FC i FS zostały objęte promocją. Przy zakupie jednej z nich otrzymamy statyw lub modyfikator fresnel za 1 zł.
0
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube gratis!
Ruszyła promocja na obiektyw Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD. Od teraz z mieczem LED PavoTube...
Chcesz kupić obiektyw makro? Wręcz kultowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III MACRO VXD jest teraz dostępny w atrakcyjnej promocji. Przy jego zakupie otrzymasz za darmo tubę LED marki Nanlite.
1
Powiązane artykuły