Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Poniżej publikujemy tekst towarzyszący wystawie:
Szum i głuchy, dudniący pomruk. Urządzenia, maszyny, instalacje, budynki. Mnogość kształtów dużych i małych. Kopalnia i elektrownia ? dwa bliskie sobie symbionty. To z pozoru zwykłe obiekty przemysłowe. Z pozoru, gdyż w tych miejscach natkniemy się na wodę, ogień, ziemię i powietrze. Cztery żywioły, z którymi kopalnia się boryka a elektrownia "zaprzęgła" je do pracy. To przeciwne aspekty tych samych zjawisk. To początek i koniec pewnego procesu, który można wyjaśnić syntetycznym, techniczno-naukowym językiem, lecz nie o to chodziło autorom fotografii. Obrazy istnienia żywiołów w odniesieniu do kopalni i elektrowni, choć różnie postrzegane i interpretowane, wszystkie zostały interesująco przedstawione. Trafiamy na fotografie "dosłowne", gdzie żywioł widzimy natychmiast i "odległe", na których musimy go poszukać, domyślić się jego istnienia.
Są fotografie ciemne, niemal mroczne i jasne, pełne światła. Na tych zdjęciach światło padając na przedmioty odbija się, "ślizga" po nich, tworzy refleksy, czasem przenika a czasem wpada w obiektyw. Chwilami można odnieść wrażenie, iż jest to bardziej zabawa światłem i ze światłem niż dosłowne potraktowanie tematu. Mogłoby się wydawać, że światło na tych fotografiach żyje. Tu samo światło staje się żywiołem, a może, choć niesłusznie pominięte, jest nim w istocie... - Tomek Huniak
Autorami prezentowanych fotografii są: Jakub Byrczek - kurator wystawy, Justyna Bajgrowicz, Michał Banaś, Katarzyna Guzik, Tomek Huniak, Rafał Jarnot, Konrad Kaczmarek, Jakub Kaszuba, Ryszard Klimek, Dariusz Kowalczyk, Grzegorz Litewka, Wojciech Piechocki, Joanna Pieczara, Anna Pluta, Krzysztof Sowa, Dominika Stachańczyk, Krystyna Stepa, Marek Szuler oraz Maciej Wrona.
Finisaż wystawy Cztery Żywioły odbędzie się 5 września 2006 roku o godzinie 18 w Galerii Kameralnej (MCKiS Jaworzno) mieszczącej się przy ulicy Mickiewicza 2 w Jaworznie.