Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Była to dekada stalinizmu i czasu odwilży, okresu planu sześcioletniego, umacniania władzy ludowej, przodowników pracy, przekraczania norm produkcyjnych, przyjaźni polsko - radzieckiej, pochodów pierwszomajowych, obchodów 22 Lipca, niepodzielnej władzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To także czas naznaczony protestem poznańskich robotników dnia 28 czerwca 1956 roku i kilkuletnia odnowa, w czasie której nastąpił ferment w kulturze, poszukiwanie nowych form w architekturze, nowych środków wyrazu w plastyce, literaturze i teatrze. Te wszystkie zagadnienia są tematem wystawy.
Ale nie tylko one, na tle tych przemian, tak społeczno - politycznych, gospodarczych, kulturalnych pokazane zostanie życie codzienne Poznania i jego mieszkańców w latach 50., w czasie odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych, budowy socrealistycznych robotniczych osiedli (m. in. na Dębcu i przy ul. Chociszewskiego), nowych zakładów przemysłowych i rozbudowy już istniejących, przede wszystkim zakładów H. Cegielskiego (wtedy największych w mieście), w okresie likwidacji i ponownego przywrócenia działalności Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Obraz Poznania w latach 50. ilustrują głównie fotografie, plakaty, obrazy, rzeźby, grafiki i dokumenty oraz stroje i przedmioty codziennego użytku. Wśród nich nie brak obiektów dziś już kultowych, jak choćby powszechnie znanej pralki "Frani", radia "Pionier" (zarówno w wersji luksusowej jak i zwyczajnej), radia "Szarotka", skutera, samochodów - "Mikrusa" i "Syrenki", no i oczywiście telewizora marki "Wisła".
Ekspozycja podzielona została na dwie zasadnicze części, prezentujące miasto z czasów reżimu stalinowskiego oraz okresu odwilży. Osobną przestrzeń zajmuje ekspozycja związana z Powstaniem Poznańskiego czerwca 56 r. Autorzy wystawy wyodrębnili również ekspozycję dzieł poznańskich artystów stworzonych w latach 50. XX wieku. Na zakończenie wystawy można obejrzeć archiwalne nagrania Polskiej Kroniki Filmowej, komentującej polską rzeczywistość tej jednej burzliwej dekady.
Wystawie towarzyszy album autorstwa Magdaleny Mrugalskiej - Banaszak pod tym samym tytułem z tekstem podsumowującym najważniejsze problemy Poznania lat 50. takie jak: współudział w budowie socjalistycznej Polski, narzucanie "jedynie słusznych" idei, rozwój urbanistyczno - architektoniczny miasta, zjawiska społeczne, propagandę socjalistyczną, kulturę i sztukę a wreszcie wielką odwilż niosącą ożywienie w wielu dziedzinach życia, poczynając od budownictwa, przez literaturę, sztuki plastyczne, media, modę, rozrywkę: kluby muzyczne, kabarety teatry etc. Większość materiałów zawartych w albumie zostało opublikowanych po raz piewrszy. Prawie wszystkie fotografie opatrzone zostały autorskim komentarzem, co powoduje, że album towarzyszący wystawie stał się przede wszystkim książką opowiadającą o mieście, ludziach i rzeczywistości lat pięćdziesiątych.
Kuratorzy wystawy: Magdalena Mrugalska - Banaszak, Jarosław Mulczyński?Aranżacja plastyczna: Klaudyna Jasiewicz
Wystawa Jedna dekada - dwie odsłony. Poznań w latach 50. XX wieku prezentowana jest do 3 września 2006 roku w Muzeum Narodowym (Galeria Malarstwa i Rzeźby) przy Al. Marcinkowskiego 9 w Poznaniu.