W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival

Autor: Redakcja Fotopolis

6 Wrzesień 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach Chloé Milos Azzopardi i Clare Strand to tylko niektóre wątki w programie Landskrona Foto – biennale fotografii w południowej Szwecji, na którym od 6 do 22 września do będzie można oglądać 21 wystaw artystów i artystek z całego świata.

Co dwa lata nadmorskie miasteczko Landskrona w południowej Szwecji, 30 minut na północ od Malmo, przekształca się w tętniącą życiem metropolię fotografii – Landskrona Foto Festival. Wystawy stają się częścią miasta: instalacje można oglądać w parkach i sklepach, oraz w przestrzeniach muzeów, których (jak na małe miasto) jest tu zaskakująco wiele. Festiwal ugruntował swoją pozycję nie tylko jako najważniejsze wydarzenie fotograficzne w Szwecji, ale zyskał też międzynarodową renomę – głównie za sprawą ambitnego programu i oryginalnej prezentacji wystaw rozsianych w całym mieście. Nie inaczej jest w trakcie tegorocznej edycji.

fot. Charlotte Yonga

Jednym z highlightów programu jest wystawa australijskich artystek zrealizowana we współpracy z Center for Contemporary Photography w Melbourne, której kuratorką jest Catling Langford. Prace Ying Ang, Miriam Charlie, Odette England i Lisy Sorgini łączy refleksja nad wątkami rodziny i macierzyństwa. Koncentrując się na momentach czułości, dotyku i połączenia, konfrontują się z niewidocznymi lub nieuznanymi doświadczeniami kobiet. Innym wydaniem kobiecej auto-refleksji są prace fińskiej artystki Emmy Sarpaniemi, która bada definicje kobiecości poprzez humorystyczne i performatywne autoportrety.

Self-portrait with Alice, 2023, fot. Emma Sarpaniemi

Trzy tysiące pucybutów wychodzi każdego dnia na ulice przedmieść La Paz i El Alto w poszukiwaniu klientów. Są w różnym wieku i w ostatnich latach stali się zjawiskiem społecznym w boliwijskiej stolicy. Ich znakiem rozpoznawczym są maski narciarskie, które noszą, aby nie zostać rozpoznanym przez otoczenie. W ich dzielnicach i szkołach, a nawet w ich własnych rodzinach, nikt nie wie, czym się zajmują. Ta zbiorowa anonimowość jest ich oporem przed wykluczeniem i dyskryminacją, których doświadczają z powodu swojej pracy.

Shine heroes, fot. Federico Estol

Naam Na La (2021-) to seria fotograficzna eksplorująca temat miłości w wizualnym dialogu między portretem a krajobrazem. Stworzone w Senegalu przez francusko-kameruńską fotografkę Charlotte Yonga, zdjęcia zabierają widza w poetycką podróż poprzez przedstawienia ludzkich relacji ze sobą nawzajem i z naturą. Fotografia pozwala nam spotykać się z różnymi kontekstami społecznymi i tworzyć powiązania między bliskością i dystansem poprzez uczucia, które wszyscy dzielimy.

Fornacalia, fot. Greta Alfaro

Pytania o samo medium pojawiają się w pracach Clare Strand. To artystka mieszkającą w Wielkiej Brytanii, która pracuje z medium fotograficznym - ale głównie przeciwko niemu. Przez ostatnie 25 lat tworzyła prace ze znalezionymi obrazami, maszynami kinetycznymi, programami internetowymi, a ostatnio z obrazami wielkoformatowymi i muzyką kameralną.

Nie zabraknie też refleksji nad katastrofą klimatyczną. Thierry Ardouin i jego portrety nasion ujawniają to, czego ludzkie oko nie widzi: ich fascynującą różnorodność i piękno. Jako symbole życia, wzrostu, różnorodności i kultury, nasiona opowiadają historię ludzkości

Behind Glass, fot. Lisa Sorgini

Na drugim biegunie refleksji nad wpływem człowieka na środowisko są prace Alfredo Blasqueza, który przez kilka lat fotografował obiekty z recyklingu śmieci zebranych z meksykańskich plaż na wybrzeżach Pacyfiku i Karaibów. Wśród ton śmieci jego uwagę przykuły zwłaszcza zabawki – wyobrażał sobie, że można je uznać za obiekty archeologiczne z „ery plastiku”.

Festiwal trwa od 6 do 22 września w kilkunastu lokalizacjach w Landskronie. Program dostępny jest na stronie www.landskronafoto.org

Zdjęcie wejściowe: Baby Bump, 2024, fot. Leonard Suryajay

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Już 20-22 września odbędzie się kolejna edycja weekendowego Rybnik Foto Festiwal. Mimo , że wydarzenie jest krótkie, po brzegi upakowane jest atrakcjami. W programie m.in. 5 wystaw,...
6
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
19
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Upał w Warmucie - weekendowa wystawa fotografii i pokaz filmów
Dwanaście osobistych wypowiedzi fotograficznych, autorskie filmy i prace wideo. W ten weekend warto wybrać się na wystawę “Upał”.
9