Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Egipt jest rajem dla tego typu fotografii.- pisze Szymon Szcześniak - Piękne światło niespotykane w Europie, wszechobecna pustka, przestrzenie, które wręcz przytłaczają swoją rozpiętością i jeszcze coś szczególnego w powietrzu i ludziach, co sprawia, że fotografia staje się prosta, nie wymaga żadnego wysiłku. Człowiek po prostu wyciąga aparat i już jest częścią tego miejsca. Gdy dany szczegół zafrapuje mnie przystaję i zastanawiam się czy obraz jest warty utrwalenia na kliszy. Kadruję jeszcze za nim wyciągnę aparat, potem robię najwyżej trzy klatki. Nie fotografuję jeśli nie jestem pewien końcowego efektu. Nie lubię niepotrzebnie straszyć aparatem ludzi. Nie każdy lubi, gdy nagle zauważa, że znalazł się w polu zainteresowania reportera, choć przy odpowiednim podejściu i odrobinie szczęścia każdy da się przekonać do zapozowania. Zresztą często proszę, by ludzie stanęli w jakimś konkretnym miejscu. Słowem, trudno jest mówić o jakimś przypadku w przypadku moich fotografii.
Tak, jeśli widzę, że kompozycja tego wymaga, to inscenizuję i zmieniam rzeczywistość. Nie widzę w tym nic zdrożnego. Ja nie podrabiam, nie koloryzuję rzeczywistości, natomiast jeśli mogę w prosty sposób pomóc kompozycji, to czemu nie? Z czeskiej szkoły wyniosłem świetne podstawy do dobrego dokumentu. Zawsze jednak interesował mnie portret kreowany. Starałem się w tych zdjęciach połączyć to, czego mnie nauczono, z tym co jest jest moim ja, moją estetyczną ingerencją w końcowy efekt pracy. Abstrakcja w połączeniu z powagą życia dodaje obrazom dystansu i odrobiny humoru bez którego nie widzę siebie jako fotografa.
Wszystkie prezentowane prace, które możecie Państwo obejrzeć na tej wystawie zostały wykonane podczas moich wyjazdów do dwóch kurortów egipskich Dahab i Hurghada na przełomie 2004 i 2005 roku. Fotografie te wykonałem aparatem średnio-formatowym marki Hasselblad na błonie negatywowej Kodak portra 160vc z użyciem lampy błyskowej i specyficznej palety kolorów wyciąganych w trakcie cyfrowej obróbki w Photoshopie, które określam jako tzw. "rzeczywistość wspomaganą".]
Na wystawie prezentowanych będzie dwadzieścia prac w formacie 40x40. Osiem z tych zdjęć było nagrodzone Grand Prix Pozytywu. Nagrodzone fotografie pokazane były na rozdaniu nagród w auli BUW, potem pięć z nich w Profilabie na Dzikiej. Pozostałe dwanaście zdjęć będzie prezentowanych po raz pierwszy.
Szymon Szcześniak urodził się w 1975 roku w Starachowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w czeskiej Opawie w 2004. W 2005 roku zdobył Grand Prix Pozytywu za cykl Egipt i Chimery 2005 w kategorii: magazyny-fotografia. Współpracuje z takimi pismami jak: Viva, Playboy, Zwierciadło oraz Gala skupiając się głównie na portretowaniu znanych ludzi. Zarówno w pracy komercyjnej jak i w autorskiej widać silny wpływ abstrakcji i surrealizmu otaczającego świata. Obrazy wycięte z rzeczywistości w często w humorystyczny sposób są alternatywą dla standardów fotografii dokumentarnej.
Prace Szymona Szcześniaka prezentowane były w galerii Konkursu Pozytywu na stronie Fotopolis.pl.
Otwarcie wystawy Szymona Szcześniaka Egipt odbędzie się 7 kwietnia 2006 roku o godzinie 18.30 w warszawskiej Galerii Obok ZPAF mieszczącej się przy Placu Zamkowym 8. Fotografie eksponowane będą do 25 kwietnia.