Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Galeria Centrala zaprasza do Poznania na wystawę „Obsesje relacji”, która podsumowuje rok w ramach sabatów fotograficznych - cyklicznych spotkań dla kobiet zajmujących się fotografia. Zdjęcia można oglądać do 15 kwietnia.
Wystawa "Obsesje relacji" prezentuje prace poznańskich fotografek zajmujących się rozmaitymi formami fotografii. Podsumowując rok wspólnej pracy twórczej w ramach sabatu fotograficznego, artystki pokażą cztery indywidualne opowieści. Sabaty fotograficzne to cykliczne spotkania skierowane do kobiet zajmujących się fotografią, które podejmują ważne dla uczestniczek tematy.
fot. Kasia Chlebowska
Poprzez budujące się w grupie zaufanie, udało się wypracować intensywną kreatywnie atmosferę. To cztery różne spojrzenia, gdy twórca kreuje tworzywo odciskając piętno także i na samym sobie poprzez obsesyjne przyglądanie się relacjom.
Zobaczymy m.in. fotografie przedstawiające relacje matki i jej dorastającej córki oraz wchodzenia obu w dwa odrębne kobiece światy (Marta Szyszka). Doświadczymy opowieści pokazanej na inscenizowanych fotografiach i kolażach podejmujących temat wspomnień o matce, by zneutralizować trudne doświadczenia z dzieciństwa (Kasia Chlebowska).
fot. Marta Szyszka
Przyjrzymy się również artystkom na analogowych portretach, powstałych podczas osobistych spotkań w miejscach dla nich ważnych, gdy osoba fotografująca i fotografowana zamieniają się rolami przyglądając się sobie nawzajem (Justyna Śmidowicz-Cegła). Na koniec wejdziemy w świat grupy artystek współtworzących sabat fotograficzny. Gesty, dłonie, twarze stały się motywem wiodącym fotografii pokazujących ciała w odrealnionych formach (Anka Gregorczyk).
fot. Justyna Śmidowicz-Cegła
fot. Anka Gregorczyk
Wystawa prezentowana jest w Galerii Centrala przy pl. Ratajskiego 3a w Poznaniu. Ekspozycja potrwa do 15.04 i będzie można odwiedzić ją od środy do piątku w godzinach 15-19 oraz w soboty w godzinach 12-16 w ramach oprowadzań autorskich.
1.04 odbędzie się z kolei spotkanie i dyskusja o twórczości fotograficznej kobiet, prowadzona przez Małgorzatę Wakuluk z Polish Women Photographers.
Kasia Chlebowska - wszechstronnie wykształcona humanistka, absolwentka filozofii na UAM w Poznaniu, filologii polskiej UWM w Olsztynie, Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka podyplomowych studiów fotograficznych w CDV w Poznaniu. Laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta w rodzinnym Elblągu. Laureatka kilku edycji Wielkopolska Press Photo. Publikowała m.in w Political Critiqe, w miesięczniku teatralnym "Teatr". W przeszłości pracowała jako stewardessa. Obecnie projektuje kolaże i zajmuje się fotografią komercyjną, głównie reklamową oraz produktową.
chlebowskaphoto.portfoliobox.net
Anka Gregorczyk - fotografka dokumentalistka, członkini FOTSPOT oraz ZPAF, członkini Women Photograph; z wykształcenia urbanistka i planistka przestrzenna. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Bliski jest jej nurt nowej topografii i fotografii narracyjnej. Inicjatorka i prezes FOTSPOT, założycielka i dyrektor artystyczna Galerii Centrala. Kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka życia fotograficznegou; autorka licznych tekstów i wywiadów z architektami, przez blisko 10 lat fotografowała dla magazynów i portali architektonicznych polskich i zagranicznych. Laureatka licznych konkursów i przeglądów fotograficznych w Polsce i zagranicą. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych; laureatka stypendium twórczego Miasta Poznania.
Marta Szyszka - biolożka molekularna, pracująca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu oraz fotografka (absolwentka kierunku Fotografia Collegium da Vinci oraz Akademii Tomasza Tomaszewskiego). Laureatka Grand Press Photo w 2019 r., I nagroda w kategorii Projekt dokumentalny. Laureatka konkursów zagranicznych Documentary Photography Award oraz Documentary Family Award (2022r.) i TIFA (2021r.). Najchętniej fotografuje codzienność. Najczęściej pracuje w trybie projektów długoterminowych. Interesuje ją człowiek w każdej przestrzeni życia oraz przyroda. Członkini Polish Women Photographers.
Justyna Śmidowicz-Cegła - magisterka sztuki, malarka, fotografka. Ukończyła studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uczestniczka wystawy konkursowej pt.: Najlepsze Dyplomy ASP 2015 w Gdańsku. Uczestniczka rezydencji artystycznej w CK ZAMEK w Poznaniu. W 2016 r. została nominowana do udziału w 12. Konkursie im. E. Gepperta. Autorka publikacji pt.: Życie jest takie jakby właśnie wydana przez niezależną oficynę Ostrøv.. Na swoim koncie ma również udział w publikacji stayathome_zin wydanej przez Zintekę .Od 2012 r. prowadzi bloga fotograficznego http://mjuii.tumblr.com. W fotografii interesują ją zagadnienia związane z przestrzeniami, które kształtuje człowiek intencjonalnie bądź nieświadomie. Działa intuicyjnie, bardzo często używając w swoich poszukiwaniach fotografii analogowej w swoich poszukiwaniach.
Więcej informacji znajdziecie na facebookowej stronie wydarzenia.