Dyplomy 2002

Autor: Marta Majewska

12 Sierpień 2002
Artykuł na: 4-5 minut

W Starej Galerii ZPAF w Warszawie prezentowane są dyplomy tegorocznych absolwentów fotograficznej pracowni krakowskiej ASP. Studenci prowadzeni przez prof. Łagockiego poszli bardzo różnymi drogami.

W Starej Galerii ZPAF w Warszawie prezentowane są dyplomy tegorocznych absolwentów fotograficznej pracowni krakowskiej ASP. Studenci prowadzeni przez prof. Łagockiego poszli bardzo różnymi drogami. Fotografie zwracają uwagę pomysłowością, niewiele z nich powtarza schematy. Jednakże nie wszystkie pomysły godzą oryginalny artystyczny wyraz z estetyką, choć kryteria oceny estetycznej są raczej subiektywne.

Na uwagę zasługują Sekwencje autorstwa A. Kubik. Są to serie czarno-białych fotografii wzorowanych na filmowych zbliżeniach. Kolejne ujęcia pozwalają nam zbliżyć się do obiektu, poznać najpierw jego fragment odbity w lustrze lub szybie, potem całą postać. Sam pomysł nie jest zupełnie nowy, ale został kreatywnie wykorzystany - każda kolejna fotografia z Sekwencji, która przybliża do tajemniczego przedmiotu poznania, jest zaskakująca i błyskotliwa.

"Sekwencje", Dyplomy 2002


Inna praca dyplomowa zaskakuje kompozycją i kolorami. Są to zdjęcia architektury wnętrz, pełnych kolorów, świateł i kształtów lamp, poręczy i schodów. Autorka fotografii umiejętnie skomponowała te elementy tworząc prace o ciekawej estetyce.

Fotografie architektury wnętrz są jednymi z niewielu wykonanych w kolorze wśród tegorocznych prac dyplomowych


Na uwagę zasługują także czarno-białe portrety jednej z absolwentek pracowni prof. Łagockiego. Fotografowane postacie są pełne ekspresji. Pozy i miny, w których zostały uwiecznione, zdają się dobrze oddawać ich osobowość.

Portrety, Dyplomy 2002


Niektóre prace wykorzystują zwielokrotnioną ekspozycję, przypominając nieco fotografie Torstena Warmutha z ostatniego cyklu Passing. Na wystawie znajdziemy także zdjęcia z cmentarza żydowskiego i kontrowersyjne fotografie inspirowane popartem.

Dyplomy 2002 w Starej Galerii ZPAF


Wybór i różnorodność estetycznego podejścia do tematów, które znalazły się na dyplomowych pracach tegorocznych absolwentów, sprawia, że nie sposób ocenić pozytywnie wszystkich fotografii. Świadczy to o dużej swobodzie wyboru artystycznej drogi, którą prof. Łagocki daje studentom swojej pracowni fotograficznej. Dla kilku dobrych fotografii oraz dla olbrzymiej różnorodności prezentowanych prac, warto odwiedzić wystawę w Starej Galerii ZPAF.

Wystawę można oglądać w Starej Galerii ZPAF w Warszawie, pl. Zamkowy 8, (codziennie w godzinach 11-18) do 22 sierpnia 2002.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj